Badania zakończone:
-
Realizator: Instytut Psychoprofilaktyki i Psychoterapii Stowarzyszenie NatanaelumTermin realizacji: 2011 rokCel badania: W ramach projektu o charakterze ogólnopolskim opracowany został raport zawierający wykaz placówek świadczących pomoc osobom z uzależnieniami behawioralnymi.
-
Realizator:Fundacja Centrum Badania Opinii SpołecznejTermin realizacji: 2011-2012Cel badania: Oszacowanie rozpowszechniania rożnych form hazardu i innych uzależnień behawioralnych w populacji ogólnopolskiej oraz zidentyfikowanie czynników chroniących i czynników ryzyka tych uzależnień.
-
Realizator: Uniwersytet Ekonomiczny w KatowicachTermin realizacji: 2012 rokCel badania: Zebranie i analiza dostępnej literatury w zakresie estymacji wielkości skutków społecznych i finansowych uzależnienia od hazardu.
-
Realizator: Uniwersytet Ekonomiczny w KatowicachTermin realizacji: 2012-2013Cel badania: skonstrowanie narzędzia do oceny wielkości niektórych skutków i kosztów uzależnień od hazardu i jego walidacja.
-
Realizator: Instytut Psychiatrii i NeurologiiTermin realizacji: 2012 rokCel badania: Analiza literatury ze wskazaniem metod badawczych w zakresie rozpowszechniania i identyfikacji czynników ryzyka uzależnień behawioralnych, podsumowanie podstaw teoretycznych uzależnień behawioralnych, wskazanie naukowo potwierdzonych tzw. najlepszych praktyk w zakresie profilaktyki i leczenia uzależnień behawioralnych, wnioski i rekomendacje wynikające z przeprowadzonego projektu.
- "Opracowanie i walidacja narzędzi do screeningu i diagnozy uzależnienia od Internetu"
Realizator: Instytut Psychiatrii i Neurologii
Termin realizacji: 2012-2013
Cel badania: Adaptacja zagranicznych kwestionariuszy służących diagnozie uzależnienia od Internetu i opracowanie polskich wersji narzędzi diagnostycznych. - "Hazard wśród młodzieży – konstrukcja i walidacja narzędzi diagnostycznych i przesiewowych"
Realizator: Uniwersytet Kazimierza Wielkiego
Termin realizacji: 2012-2013
Cel badania: Adaptacja kulturowa wybranych narzędzi do screeningu i diagnozy patologicznego hazardu wśród młodzieży szkolnej oraz ich walidacja. - "Opracowanie baterii metod służących do oceny ryzyka zaburzeń związanych z hazardem".
Realizator: Instytut Psychoprofilaktyki i Psychoterapii, Stowarzyszenie NATANAELUM
Termin realizacji: 2013-2014
Cel badania: Opracowanie baterii wystandaryzowanych metod diagnostycznych służących do oceny ryzyka zaburzeń związanych z graniem hazardowym wśród młodzieży ponadgimnazjalnej. -
Realizator: Instytut Farmakologii Polskiej Akademii NaukTermin realizacji: 2013-2014
Cel badania: Wykonanie doświadczeń dotyczących optymalizacji testu instrumentalnego służącego do badania patologicznego hazardu u szczurów laboratoryjnych, zbadanie efektów memantyny antagonisty glutaminianergicznych receptorów NMDA, zbadanie efektów antagonisty metabotropowych receptorów mGluR5, zbadanie efektów agonisty metabotropowych receptorów mGluR2/3, które wykazują efekty hamowania uzależnienia, mogą hamować patologiczny hazard , co wskazywałoby nową drogę farmakoterapii tego uzależnienia. -
Realizator: Uniwersytet Kazimierza WielkiegoTermin realizacji: 2013-2014Cel badania: Ocena zjawiska patologicznego użytkowania portali społecznosciowych przez adolescentów oraz stworzenie charakterystyki psychologicznej adolescenta znajdujacego się w grupie ryzyka uzaleznienia od portali społecznościowych.
-
Termin realizacji: 2013-2014Cel badania: Oszacowanie skali zjawiska zagrożenia e-uzaleznieniami młodzieży szkolnej oraz opracowanie kwestionariusza do jego diagnozy.
-
Realizator: Szkoła Wyższa Psychologii SpołecznejTermin realizacji: 2013-2014Cel badania: pogłebienie wiedzy o psychologicznych mechanizmach hazardu problemowego i patologicznego w ramach modelu impulsywnej regulacji zachowania oraz zasobowego modelu samokontroli.
-
Realizator: Instytut Psychiatrii i Neurologii
Termin realizacji: 2013-2014
Cel badania: Pogłębienie wiedzy na temat czynników ryzyka i czynników chroniacych związanych z angażowaniem się młodzieży w: hazard, nadużywanie internetu, kompulsywne zakupy. - "Identyfikacja markerów neurofizjologicznych oraz neuropsychologicznych u osób z hazardem patologicznym oraz u osób uzależnionych od opioidów"
Realizator: Stowarzyszenie Substytucyjnego Leczenia Uzależnień „MAR”
Termin realizacji: 2014-2015
Cel badania: Znalezienie markerów psychofizjologicznych, neurofizjologicznych, neuropsychologicznych związanych z uzależnieniem w celu poznania mechanizmów dotyczących uzależnień oraz oceny przebiegu leczenia. -
"Konstrukcja i walidacja narzędzia kwestionariuszowego do pomiaru rozpowszechnienia hazardu problemowego i patologicznego (w tym online) wśród adolescentów oraz podręcznika metodycznego do jego stosowania."
Realizator: Instytut Medycyny Pracy prof. dra J. Nofera
Termin realizacji: 2014-2015
Cel badania: konstrukcja i walidacja nowego narzędzia do pomiaru rozpowszechnienia hazardu (w tym on-line) wśród młodzieży w wieku 13-18 lat tj. uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. -
Realizator: Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w BydgoszczyTermin realizacji: 2014-2015Cel badania: Sprawdzenie czy impulsywność oraz skłonność doryzyka w grupie adolescentów są istotnymi predykatorami podejmowania zachowań związanych z hazardem i e-hazardem.
-
"Wpływ biofeedbacku na funkcje psychomotoryczne u osób uzależnionych od hazardu"
Realizator: Stowarzyszenie Substytucyjnego Leczenia Uzależnień „MAR”
Termin realizacji: 2014-2015
Cel badania: Zbadanie wpływu metody Bio-feedback HRV zastosowanej u osób uzależnionych behawioralnie od hazardu patologicznego oraz u osób uzależnionych chemicznie od opioidów. -
"Rozpowszechnienie wybranych uzależnień behawioralnych i ich związek z używaniem substancji psychoaktywnych"
Realizator: Fundacja Centrum Badania Opinii Społecznej
Termin realizacji: 2014-2015
Cel badania: określenie rozpowszechnienia w populacji ogólnopolskiej: różnych form hazardu, innych uzależnień behawioralnych, legalnych i nielegalnych substancji psychoaktywnych oraz określenie zależności pomiędzy używaniem substancji psychoaktywnych a podejmowaniem zachowań problemowych związanych z hazardem oraz innymi uzależnieniami behawioralnymi.
-
"Dostępność leczenia dla problemowych i patologicznych hazardzistów w Warszawie".Termin realizacji: 2014-2015
Realizator: Instytut Psychiatrii i Neurologii
Cel badania: Ocena dostepnosći leczenia dla problemowych i patologicznych hazardzistów w Warszawie.
-
Realizator: Katolicki Uniwersytet Lubelski
Termin realizacji: 2015
Cel badania: Poznanie czynników ryzyka nadmiernego angażowania się młodzieży w wieku 16-19 lat w używanie Internetu. -
Realizator: Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
Termin realizacji: 2015-2016
Cel badania: Charakterystyka zjawiska hazardu i patologicznego używania Internetu oraz próba oszacowania odsetka młodzieży w wieku 13-19 lat wykazującej symptomy badanych nałogów behawioralnych. - "Percepcja bodźców mownych i muzycznych z zaburzoną strukturą syntaktyczną u osób uzależnionych od hazardu."
Realizator: Stowarzyszenie Substytucyjnego Leczenia Uzależnień „MAR”
Termin realizacji: 2015-2016
Cel badania: Ocena czy osoby uzależnione mają odmienną od osób zdrowych odpowiedź fizjologiczną na bodźce mowne i muzyczne z zaburzoną syntaktyką. -
Realizator: Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Termin realizacji: 2015-2016
Cel badania: Ocena wiedzy, postaw i zagrożeń związanych z używaniem nowoczesnych mediów oraz hazardu u niewidomych i słabowidzących gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych uczęszczających do placówek specjalnych.
-
"Współwystępowanie uzaleznienia od hazardu z uzależnieniami od alkoholu i innych substancji psychoaktywnych - społeczne predyktory zjawiska, potrzeby pacjentów i możliwość ich zaspokojenia w ramach lecznictwa"".
Realizator: Instytut Psychiatrii i Neurologii
Termin realizacji: 2015-2016
Cel badania: Diagnoza zagadnienia współwystępowania hazardu z uzaleznieniem od alkoholu i narkotyków, w tym m.in. analiza wpływu jednego uzaleznienia na wsytąpienie drugiego, identyfikacja momentów przełomowych w życiu mogących przyczynić się do powstawania uzależnienia. -
Realizator: Instytut Psychiatrii i Neurologii
Termin realizacji: 2015-2016
Cel badania: Pogłebienie wiedzy w zakresie zagdanień zagadnień kluczowych z perspektywy planowania i wdrażania skutecznych strategii/ programów profilaktyki zaburzeń behawioralnych. Przedmiotem badania były mechanizmy i czynniki zwiększające ryzyko powstawania i rozwoju problemów behawioralnych u młodzieży, a także czynniki chroniące przed rozwojem tych problemów.
-
Realizator: Katolicki Uniwersytet Lubelski
Termin realizacji: 2015-2016
Cel badania: Poszukiwanie psychospołecznych uwarunkowań ryzyka uzaleznienia od seksu internetowego wśród studentów. -
Realizator: Katolicki Uniwersytet Lubelski
Termin realizacji: 2015-2016
Cel badania: Pogłębienie stanu wiedzy w zakresie psychospołecznych czynników zwiazanych z uzaleznieniem od Internetu i uzaleznieniem od gier komputerowych a w szczególności z funkcjonowanie poznawczym a także sprawdzenie czy deficyty w zakresie kontroli poznawczej mają charakter uogólniony czy występują jedynie w kontakcjie z internetem czy grami. -
Realizator: Instytut Psychiatrii i Neurologii
Termin realizacji: 2015-2016
Cel badania: Poznanie skali zjawiska problemowego i patologicznego hazardu wśród klientów schronisk i noclegowni dla osób bezdomnych w Warszawie oraz poznanie ich potrzeb. - "Adaptacja narzędzi do pomiaru stopnia zagrożenia problemowym korzystaniem z komputera/ internetu i graniem w gry online"
Realizator: Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej
Termin realizacji: 2015-2016
Cel badania: Adaptacja trzech kwestionariuszy służących do pomiaru problemowego użytkowania Internetu i grania w gry on-line a także ocena motywacji do grania. - "Hazard w życiu seniorów".
Realizator: Katolicki Uniwersytet Lubelski
Termin realizacji: 2016-2017
Cel badania: Badanie umożliwi poznanie w jaki sposób przebiega rozwój aktywności hazardowej wśród osób starszych a także jakie czynniki są powiązane z rozwojem problemowego/ patologicznego grania hazardowego u osób starszych w Polsce. Badania realizaowane we wspópracy międzynarodowej, brały w nim również udział populacje seniorów uprawiających hazard z Francji.
- "Hazard problemowy i patologiczny wśród osób odbywających karę pozbawienia wolności - diagnoza sytuacji oraz specyfika zjawiska".
Realizator: Katolicki Uniwersytet Lubelski
Termin realizacji: 2016-2017
Cel badania: Oszacowanie nasilenia zjawiska problemowego i patologicznego grania hazardowego wśród osób skazanych, jako przyczyny pośredniej lub bezpośredniej popełniania czynów karalnych oraz współwystępowania tych zjawisk wraz z uzaleznieniami chemicznymi. -
"Adaptacja i walidacja czterech testów przesiewowych zaburzeń hazardowych – badania pilotażowe."
Realizator: Instytut Psychiatrii i Neurologii
Termin realizacji: 2016
Cel badania: Zaadaptowanie do warunków polskich czterech testów przesiewowych i instrukcji ich stosowania (The South Oaks Gambling Screen, Lie/Bet Questionnaire; Canadian Problem Gambling Index, Early Intervention Gambling HealthTest). -
"Adaptacja i walidacja narzędzia do pomiaru stopnia zagrożenia problematycznym używaniem telefonu komórkowego przez młodzież"
Realizator: Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa im. W. Korfantego
Termin realizacji: 2016
Cel badania: Narzędzie przesiewowe o potwierdzonej wartości psychometrycznej – polska adaptacja skali MPPUS, a także wstępna ocena nadużywania telefonów komórkowych przez młodzież szkolną w skali województwa śląskiego oraz określenie skali zagrożenia młodzieży fonoholizmem. - "Analiza funkcjonowania pamięci roboczej u osób uzaleznionych od Internetu".
Realizator: Katolicki Uniwersytet Lubelski
Termin realizacji: 2016-2017
Cel badania: Pogłębienie stanu wiedzy w zakresie psychospołecznych czynników związanych z uogólnionym uzależnieniem od Internetu, a w szczególności z funkcjonowaniem pamięci roboczej. Wyniki przyczynią się do odpowiedzi na pytania dotyczące funkcjonowania poznawczego osób uzależnionych od Internetu w kontekście pamięci roboczej. W szczególności do wskazania obszarów deficytowych, które mogą wymagać podjęcia działań korekcyjnych w obszarze terapii osób korzystających w sposób patologiczny z sieci. Ponadto badania mogą przyczynić się do wyjaśnienia odmiennych rezultatów w dotychczasowych i wskazania nowych obszarów do naukowej eksploracji. - "Funkcjonowanie emocjonalne a uzależnienie od Facebooka oraz jego zwiazki ze zdrowiem psychicznym".
Realizator: Katolicki Uniwersytet Lubelski
Termin realizacji: 2016-2017
Cel badania: Pokazanie problemu uzależnienia od portali społecznościowych wśród osób młodych w Polsce z uwzględnieniem związków z problemami psychologicznymi.
- "Neuronalne korealty uzależnienia od portali społecznosćiowych w zakresie kontroli poznawczej".
Realizator: Katolicki Uniwersytet Lubelski
Termin realizacji: 2016-2017
Cel badania: Pogłębienie wiedzy w zakresie psychospołecznych czynników związanych z uzależnieniem od portali społecznościowych na przykładzie FB, w szczególności związanych z neuronalnymi korelatami tego nałogu w kontekście funkcjonowania kontroli poznawczej.
- "Proces terapeutyczny i jego stymulatory w doświadczeniach osób uzależnionych od hazardu".
Realizator: Uniwersytet Warmińsko-Mazurski
Termin realizacji: 2016-2017
Cel badania: Wskazanie stymulatorów procesu terapeutycznego, ze szczególnym uwzględnieniem znaczenia roli struktury grupy terapeutycznej w procesie leczenia hazardzistów w świetle doświadczeń badanych osób. - "Zmiana struktury pacjentów leczonych w Ośrodkach Leczenia Uzależnień w latach 2008 -2017 - w odniesieniu do uzależnień behawioralnych - implikacje demograficzne, diagnostyczne, kliniczne i terapeutyczne".
Realizator: Konsorcjum: Śląski Uniwersytet Medyczny i Śląska Fundacja Błękitny Krzyż
Termin realizacji: 2016-2017
Cel badania: Prześledzenie zmian demograficznych, diagnostycznych, klinicznych i terapeutycznych w grupie pacjentów 10 ośrodków leczenia uzależnień dla ustalenia i wytyczenia dalszego rozwoju lecznictwa odwykowego w zakresie programów opieki i terapii patologicznych hazardzistów i osób z innymi uzależnieniami, ich bliskich i rodzin. - "Neuronalne korealaty empatii u osób uzależnionych od portali społecznosciowych".
Realizator: Katolicki Uniwersytet Lubelski
Termin realizacji: 2017 rok
Cel badania: Pogłębienie wiedzy w zakresie psychospołecznych czynników zwiazanych z uzależnieniem od portali społecznościowych w szczególności Facebooka. - "Nastolatki w sieci hazardu. Pogłębiona analiza zjawiska hazardu online z perspektywy grających nastolatków, jako grupy szczególnie narażonej na zagrożenia będące jego skutkiem."
Realizator: Fundacja Centrum Badania Opinii Społecznej
Termin realizacji: 2017 rok
Cel badania: Pogłębienie wiedzy w zakresie przyczyn i uwarunkowań uzależnienia młodzieży od hazardu online oraz analiza tego zjawiska z perspektywy grających nastolatków, jako grupy szczególnie narażonej na zagrożenia będące skutkiem uprawiania gier na pieniądze w internecie. - "Charakterystyka zajawiska ryzykownego i problemowego korzystania z internetu i telefonów komórkowych przez młodzież szkół podstawowych".
Realizator: Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
Termin realizacji: 2017-2018.
Cel badania: Charakterystyka zjawiska ryzykownego i problemowego korzystania uczniów szkół podstawowych z mediów cyfrowych oraz opis zjawiska na podstawie badań ankietowych przeprowadzonych na losowej próbie uczniów szkół podstawowych. - "Wskaźniki skuteczności terapii hazardzistów w oparciu o syntezę metaanalityczną - opracowanie Kwestionariusza Pomiaru Skutecznosći Terapii Hazardzistów (KPST-H)".
Realizator: Uniwersytet Jagielloński
Termin realizacji: 2017 - 2018. Raport udostępniony zostanie w terminie późniejszym.
Cel badania: Próba wydobycia wskaźników skuteczności terapii hazardzistow i określenia w jakim stopniu wyłonione wskaźniki są podatne na oddziaływania terapeutyczne. Celem projektu jest również opracowanie autorskiego narzędzia badawczego – Kwestionariusza Pomiaru Skuteczności Terapii Hazardzistów (KPST-H). - "Zjawisko lifestreamingu jako droga do poszukiwania i konstruowania tożsamości młodych osób. Statusy tożsamościowe i style tożsamości młodych osób a nadmierne korzystanie z sieci społecznosciowych".
Realizator: Uniwersytet Kazimierza Wielkiego
Termin realizacji: 2017-2018
Cel badania: Diagnoza i opis zjawiska lifestreamingu (w tym m.in. opis profili społeczno-demograficznych młodzieży w wieku 16-20 lat nadmiernie korzystających z urządzeń mobilnych, użytkujących zwłaszcza dwie lub większą liczbę sieci społecznościowych) oraz diagnoza statusów i stylów tożsamości badanej młodzieży i analiza związków między nimi a nadmiernym użytkowaniem sieci społecznościowych. - "Czynniki ryzyka uzależnienia od Internetu w okresie adolescencji i wczesne dorosłości z uwzględnieniem różnic płciowych"
Realizator: Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa im. W. Korfantego
Termin realizacji: 2017-2018
Cel badania: Diagnoza i określenie czynników ryzyka uzależnienia od Internetu wśród adolescentów i młodych dorosłych zamieszkujących Kraków i Katowice, na różnych etapach edukacji. W ramach projektu adaptacji poddano narzędzia badawcze: Skali Inicjowania kontaktów kwestionariusz kompetencji interpersonalnych (ICQ) oraz kwestionariusz poczucia samotności (UCLA III). - "Wykluczenie społeczne i samokontrola, a problemowy i patologiczny hazard. Badanie mechanizmów psychologicznych"
Realizator: SWPS Uniwersytet Humanistospołeczny
Termin realizacji: 2017-2018.
Cel badania: Pogłębienie wiedzy o psychologicznych mechanizmach hazardu problemowego i patologicznego, poprzez zbadanie związków między wykluczeniem społecznym i samokontrolą a zaangażowaniem w hazard. - "Poznawcze mechanizmy samokontroli w funkcjonowaniu osób nałogowo korzystających z gier komputerowych oraz portali społecznościowych. Analiza i porównanie z osobami uzależnionymi od substancji psychoaktywnych"
Realizator: Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Termin realizacji: 2017-2018.
Cel badania: Pogłębienie stanu wiedzy w zakresie czynników związanych ze specyficznym uzależnieniem od Internetu. W szczególności w kontekście funkcjonowania poznawczego osób nałogowo korzystających z portali społecznościowych, w szczególności Facebooka, oraz gier komputerowych. - "Zaburzenie korzystania z gier internetowych – charakterystyka i rozpowszechnienie zjawiska oraz jego psychologiczne korelaty wśród uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum na terenie województwa kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego"
Realizator: Uniwersytet Kazimierza Wielkiego
Termin realizacji: 2017-2018.
Cel badania: Walidacja narzędzia IGDS9_SF do badania zaburzenia korzystania z gier internetowych wśród adolescentów w wieku 11-16 lat a także rozpoznanie częstości występowania tego zjawiska wśród młodzieży na terenie woj. kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego. - "Nowe rodzaje uzależnień behawioralnych związanych z używaniem nowoczesnych technologii. Adaptacja i ocena przydatności skali problemowego używania telefonu komórkowego MPPUS-10 (Mobile Phone Problem Use Scale 10) w warunkach polskich"
Realizator: Partnerstwo Warszawski Uniwersytet Medyczny i Polskie Towarzystwo Zapobiegania Narkomanii
Termin realizacji: 2017-2018.
Cel badania: Polska adaptacja i ocena przydatności skali Mobile Phone Problem Use Scale – 10, ocena zjawiska dysfunkcyjnego używania Internetu i telefonu komórkowego oraz monitorowane jego rozpowszechnienia , identyfikacja czynników predysponujących oraz chroniących przed uzależnieniem od nowoczesnych technologii, ocena impulsywności jako czynnika ryzyka problemowego używania Internetu i telefonów komórkowych oraz ocena współwystępowania dysfunkcyjnego używania nowoczesnych technologii z zaburzeniami używania substancji psychoaktywnych - "Funkcjonowanie społeczne i rodzinne a problematyczne korzystanie z portali społecznościowych"
Realizator: Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Termin realizacji: 2018 rok
Cel badania: Pokazanie skali zjawiska uzależnienia od Facebooka oraz jego wpływu na funkcjonowanie rodzinne - "Analiza poznawczego mechanizmu hamowania reakcji u osób problematycznie korzystających z portali społecznościowych"
Realizator: Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Termin realizacji: 2018 rok
Cel badania: Pogłębienie stanu wiedzy w zakresie czynników związanych ze specyficznym uzależnieniem od Internetu. W szczególności w kontekście funkcjonowania poznawczego osób nałogowo korzystających z portali społecznościowych, w szczególności Facebooka - "Hazard problemowy i patologiczny wśród osób odbywających karę pozbawienia wolności – pogłębione badanie jakościowe"
Realizator: Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Termin realizacji: 2018 rok
Cel badania: Pogłębiona analiza zjawiska powiązania grania hazardowego z przestępczością i osadzeniem w jednostce penitencjarnej oraz pogłębienie stanu wiedzy w zakresie hazardu patologicznego, w tym psychospołecznych jego uwarunkowań. - "Przegląd i analiz badań z zakresu problematyki e-uzależnień wśród dzieci i młodzieży w Polsce wraz z wnioskami i rekomendacjami w zakresie profilaktyki e-uzależnień."
Realizator: Fundacja PRAESTERNO
Termin realzacji: 2018 rok.
Cel badania: Celem projektu jest dokonanie przeglądu badań naukowych
i epidemiologicznych z zakresu e-uzależnień w grupie osób badanych dzieci i młodzieży w Polsce. Efektem będzie opracowanie rekomendacji badawczych w ww. tematyce
i opracowanie publikacji zawierającej rekomendacje dla polityki , profilaktyki leczenia uzależnień w zakresie kierunków działań profilaktyki w skali ogólnopolskiej.
- "Badanie wpływu treningu pamięci roboczej na poznawcze i emocjonalne funkcjnowanie osób uzaleznionych od hazardu".
Realizator: Uniwersytet Jagielloński
Termin realizacji: 2017-2019 rok
Cel badania: sprawdzenie czy trening poznawczy skoncentrowany na usprawnieniu pamięci roboczej wpływa na polepszenie funkcjonowania poznawczego oraz na poprawę zdolności do kontroli pobudzenia emocjonalnego osób uzależnionych od hazardu. - "Oszacowanie rozpowszechnienia oraz identyfikacja czynników ryzyka
i czynników chroniących hazardu i innych uzależnień behawioralnych – edycja 2018/2019"
Realizator: Fundacja Centrum Badania Opinii Społecznej
Termin realizacji: 2018-2019 rok
Cel badania: Diagnoza zjawiska nadmiernego / ryzykownego korzystania z mediów społecznościowych o charakterze prywatnym przez młodych dorosłych. Zoperacjonizowanie na podstawie wyników badania jakościowego nowych pytań kwestionariuszowych poświęconych korzystaniu z mediów społecznościowych Uchwycenie zmian jakie zaszły w poziomie rozpowszechnienia różnych form hazardu oraz innych uzależnień behawioralnych na przestrzeni ostatnich lat oraz w zakresie czynników im sprzyjających i chroniących w drodze analizy porównawczej z wynikami uzyskanymi we wcześniejszych edycjach badania. Oszacowanie rzeczywistego wpływu zapisów znowelizowanej tzw. ustawy hazardowej
w 2017 r. na rzeczywistość grających. - "Zaburzenia uprawiania hazardu i problemowe korzystanie z Internetu wśród piłkarzy"
Realizator: Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach
Termin realizacji: 2018-2019 rok
Cel badania: Pogłębienie wiedzy dotyczącej zaburzenia uprawiania hazardu oraz problemowego korzystania z Internetu przez piłkarzy. - "Charakterystyka zjawiska problemowego używania Internetu oraz telefonu komórkowego przez młodzież uczącą się z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim"
Realizator: Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach
Termin realizacji: 2018-2019 rok
Cel badania: Pogłębienie wiedzy dotyczącej problemowego używania Internetu i telefonu komórkowego przez młodzież z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim w wieku 13-20 lat. - "Cechy osobowości, przyszłościowa perspektywa czasowa, odraczanie gratyfikacji i skłonność do ryzyka a uzależnienie od Internetu i Facebooka w kontekście zdrowia fizycznego i psychicznego."
Realizator:Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Termin realizacji: 2018-2019 rok
Cel badania: poszerzenie stanu wiedzy w zakresie psychologicznych czynników związanych z uzależnieniem od Internetu oraz jego specyficznym podtypem, jakim jest uzależnienie od portali społecznościowych na przykładzie Facebooka. - "e-Games. Gry komputerowe i P2W, dane empiryczne, analiza rynku uzależnienia, profile graczy. Badania wielonarodowe"
Realizator:Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Termin realizacji: 2018-2019 rok
Cel badania: Badania wielonarodowe” których celem jest przeprowadzenie wielonarodowych badań eksploracyjnych wśród użytkowników Internetu. - "Diagnoza problemu nadużywania mediów elektronicznych oraz e-uzależnień wśród dzieci i młodzieży"
Realizator: Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę
Termin realizacji: 2018-2019 rok
Cel badania: Celem projektu jest określenie rozpowszechnienia problemu nadużywania mediów elektronicznych oraz problemu e-uzależnień wśród dzieci i młodzieży szkolnej a także diagnoza potrzeb i problemów występujących w danej społeczności szkolnej oraz działań ujętych w programach wychowawczo-profilaktycznych, a także sformułowanie na podstawie prowadzonych badań rekomendacji umożliwiających skuteczne i efektywne realizowanie działań z zakresu różnych poziomów profilaktyki uniwersalnej, selektywnej oraz wskazującej. - "Znaczenie impulsywności oraz wczesnych nieadaptacyjnych schematów jako czynników ryzyka uzależnienia od portali społecznościowych oraz gier komputerowych. Analiza i porównanie z osobami uzależnionymi od narkotyków"
Realizator: Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Termin realizacji: 2018-2019 rok
Cel badania: pogłębienie stanu wiedzy w zakresie czynników związanych z uzależnieniem od portali społecznościowych i gier komputerowych w szczególności znaczenia impulsywności i wczesnych nieadaptacyjnych schematów jako predykatorów uzależnień behawioralnych. - "Związek uważności i samokontroli oraz uzależnienia od telefonów komórkowych moderowany podatnością na nudę i samotnością, a także odczuwanie emocji pozytywnych i negatywnych jako skutek tego uzależnienia. Badania na adolescentach i młodych dorosłych."
Realizator:Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Termin realizacji: 2019 rok
Cel badania: Poszerzenie obecnego stanu wiedzy w zakresie uzależnień behawioralnych,
w szczególności pokazanie determinantów nadmiernego korzystania z telefonów komórkowych. Na podstawie przeglądu literatury główny nacisk położony jest na poznanie powiązań między uzależnieniem od telefonów komórkowych a takimi właściwościami psychologicznymi jak samokontrola i uważność a także podatności na nudę i samotność jako potencjalny moderator tej zależności. Będzie sprawdzany również związek uzależnienia od telefonów komórkowych i odczuwaniem emocji negatywnych i pozytywnych - "Czynniki modyfikujące odpowiedź empatyczną u osób uzależnionych od portali społecznościowych"
Realizator:Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Termin realizacji: 2019-2020. Raport zostanie opublikowany w terminie późniejszym.
Cel badania: Pogłębienie stanu wiedzy w zakresie psychospołecznych czynników związanych z uzależnieniem od portali społecznościowych na przykładzie Facebooka. - "Czynniki ryzyka rozwoju zaburzeń hazardowych wśród graczy w gry komputerowe online i offline (w tym gry typu Pay2Win)"
Realizator: Instytut Psychiatrii i Neurologii
Termin realizacji: 2019-2020.
Cel badania: Celem projektu jest zidentyfikowanie czynników ryzyka przejścia od grania
w gry komputerowe online i offline (w tym gry Pay2Win) do grania w gry hazardowe. - "Lęk dentystyczny jako czynnik ryzyka problematycznego korzystania z Facebooka i stosowania substancji psychoaktywnych"
Realizator: Uniwersytet Wrocławski
Termin realizacji: 2019 -2020. Raport zostanie opublikowany w terminie późniejszym.
Cel badania: Poszerzenie wiedzy na temat uwarunkowań uzaleznień behawioralnych,
a konkretnie uwarunkowań problematycznego korzystania z Facebooka. Analizie podlegać będzie zależnosć między lękiem dentystycznym a problematycznym korzystaniem z Facebooka. Ponadto, badany będzie również związek między tym lękiem a stosowaniem substancji psychoaktywnych. - "Pomaganie przez klikanie, jako forma regulacji emocji a poczucie wstydu i winy u osób nadmiernie zaangażowanych Facebookiem"
Realizator:Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Termin realizacji: 2019-2020.
Cel badania: Pogłębienie stanu wiedzy w zakresie uzaleznień behawioralnych. Próba sprawdzenia związków pomiędzy pomaganiem przez klikanie (klikanie ikony "lubię to" jako poparcie akcji charytatywnej) jako formą samoregulacji emocji, poczuciem winy i wstydu oraz problemowym korzystaniem z FB. - "Korzystanie z lootboxów przez Polaków - popularnosć, zagrożenia, regulacje prawne"
Realizator: Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Termin realizacji: 2019-2020.
Cel badania: Eksploracja zjawiska korzystania przez graczy z tzw. lootboxów, oferowanych w grach internetowych typu Pay2Win. Badanie podzielone na cztery obszary: regulacji prawnych w kontekście użytkowania lootboxów w Polsce i na świecie, zachowaniom nałogowym w korzystaniu z lootboxów, korzystaniu z nich w powiązaniu z uprawianiem gier hazardowych i charakterystyce korzystania z lootboxów przez dorosłych Polaków. - "Związek uzależnienia od telefonów komórkowych z funkcjonowaniem społecznym i zdrowotnym: rola motywacji do korzystania z telefonów komórkowych"
Realizator: Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Termin realizacji: 2019-2020.
Cel badania: Główny akcent badania położono na analizę zalezności pomiędzy funkcjonowaniem społecznym i zdrowotnym a nasileniem uzaleznienia od telefonów komórkowych. Badania zmierzają do rozszerzenia wiedzy na temat możliwych determinantów tego uzaleznienia, uwzględniając przede wszystkim kontekst społeczny osoby oraz związek uzaleznienia ze zdrowiem fizycznym. - "Brzdąc w sieci – zjawisko korzystania z urządzeń mobilnych przez dzieci w wieku 0-6 lat"
Realizator: Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej
Termin realizacji: 2020 rok.
Cel badania: Celem projektu jest rozpoznanie zjawiska korzystania z urządzeń mobilnych przez dzieci w wieku 0-6 lat i rodziców dzieci w tym wieku, a także zdiagnozowanie zagrożeń związanych z używaniem przez dzieci w wieku przedszkolnym (i ich rodziców) urządzeń mobilnych (w tym wzorów używania). - "Zaangażowanie w komputerowe gry akcji a uzależnienie od gier komputerowych: moderująca rola depresji, samotności oraz stylu radzenia sobie ze stresem. Badania porównawcze miedzy kobietami i mężczyznami grającymi w gry komputerowe"
Realizator: Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Termin realizacji: lata 2020 - 2021
Cel badania: Głównym celem projektu jest pogłębienie stanu wiedzy w zakresie czynników związanych z uzależnieniem od gier komputerowych, w szczególności znaczenia zaangażowania w komputerowe gry akcji i czasu poświęcanego na korzystanie z gier jako predyktorów tego typu uzależnienia behawioralnego, przy uwzględnieniu depresji, samotności i tylu radzenia sobie ze stresem jako moderatorów. - "Przekonania o sobie, zachowania zdrowotne a ocena ciała: moderująca rola uzależnienia od Instagrama"
Realizator: Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Termin realizacji: lata 2020-2021
Cel badania: Główny cel projektu położony jest na analizę zależności pomiędzy przekonaniami o sobie, zachowaniami zdrowotnymi, nasileniem uzależnienia od Instagrama oraz obrazem ciała. Proponowane badania rozszerzą istniejącą wiedzę na temat możliwych determinantów tego uzależnienia, uwzględniając przede wszystkim właściwości psychologiczne osoby oraz związek uzależnienia z zachowaniami zdrowotnymi. - "Wpływ uzależnienia od portali społecznościowych, interakcji społecznych i radzenia sobie ze stresem na zależność między stresami dnia codziennego a codziennym zadowoleniem. Badania dzienniczkowe."
Realizator: Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Termin realizacji: lata 2020 - 2021
Cel badania: Główny cel projektu jest pokazanie roli interakcji społecznych, radzenia sobie ze stresem i uzależnienia od portali społecznościowych w ziazku między stresorami dnia codziennego i codziennego zadowolenia. W badaniu sprawdzane będzie, jak interakcje społeczne zarówno te online jak i offline, oddziałują na związek między doświadczaniem codziennego stresu i codziennym zadowoleniem, z uwzględnieniem poziomu uzależnienia od portali społecznościowych. - "Identyfikacja biologicznych i społecznych uwarunkowań oraz zagrożeń zdrowotnych u młodych mężczyzn zagrożonych uzależnieniem od Internetu, gier komputerowych i/lub gier online oraz hazardu."
Realizator: Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
Termin realizacji: lata 2020 - 2021. Raport zostanie udostępniony w terminie późniejszym.
Cel badania: Celem badania jest identyfikacja czynników wpływających na występowanie zachowań ryzykownych w aspekcie korzystania z Internetu, gier komputerowych i/lub gier online w tym hazardu przez Internet, a także analiza skłonności do wykazywania zachowań agresywnych u młodych mężczyzn wykazujących takie zachowanie. - "Związek między samokontrolą, depresją oraz samotnością a problematycznym korzystaniem z gier komputerowych: mediująca rola motywacji do grania. Badania porównawcze między kobietami i mężczyznami grającymi w gry komputerowe"
Realizator: Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Termin realizacji: lata 2020 - 2021
Cel badania: Celem projektu jest pogłębienie stanu wiedzy w zakresie czynników związanych z problematycznym korzystaniem z gier komputerowych, w szczególności znaczenia depresji, samokontroli oraz samotności jako predyktorów tego typu zachowania problemowego. Badanie uwzględnia także motyw grania w gry jako mediatory związku pomiędzy wymienionymi predyktorami a problematycznym korzystaniem z gier. - Wpływ wygranej w grze hazardowej przy współudziale czynników psychoedukacyjnych, na trajektorię zaangażowania w hazard – badania polsko-francuskie
Realizator: Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Termin realizacji: lata 2020-2021
Cel badania: Celem badania jest pogłębione rozumienie postrzeganie wygranej przez hazardzistów oraz zrozumienie wpływu wygranych i przegranych na przebieg trajektorii uprawiania hazardu. Dodatkowo poszukiwane będą czynniki psychologiczne i społeczne moderujące wpływ wygranej i przegranych na charakter zaangażowania w hazard, a także próba opracowania modelu przewidywania uzależnienia od hazardu na podstawie doświadczeń wygranych i przegranych, ich postrzegania przez gracza oraz innych czynników współwystępujących. Wpracowane zostaną również rekomendacje dotyczące ograniczenia ryzyka uzależnienia, poprzez wdrażanie rozwiązań przez operatorów gier w zakresie procedur wypłaty wygranych. - Język pomocy w uzależnieniach. Słownik terminologiczny. Akronim JUST 2021
Realizator:Instytut Psychiatrii i Neurologii
Termin realizacji: lata 2020-2021
Cel badania: Wymiernym efektem projektu będzie stworzenie słownika terminologicznego, w którym zawarty zostanie zestaw terminów związanych z problematyką uzależnień. - Psychometryczny pomiar zjawiska nadużywania mediów elektronicznych przez dzieci i młodzież
Realizator:Fundacja Badań Społecznych OPEN MINDED GROUP
Termin realizacji: lata 2020-2021. Raport zostanie udostępniony w terminie późniejszym.
Cel badania: Celem projektu jest przyczynienie się do zmniejszenia występowania uzależnień behawioralnych wśród młodych ludzi, poprzez usprawnienie procesów profilaktyki i wczesnego wykrywania symptomów, dzięki stworzeniu zestawu narzędzi do oceny ryzyka występowania problemu nadużywania mediów elektronicznych przez dzieci i młodzież w wieku 0-19+ z terenu całej Polski. - Psychologiczne uwarunkowania cyberprzemocy a problematyczne korzystanie z portali społecznościowych i satysfakcja z rodziny
Realizator: Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Termin realizacji: lata 2020-2021
Cel badania: Celem projektu jest pogłębienie stanu wiedzy w zakresie psychologicznych czynników związanych z cyberprzemocą oraz problematycznym korzystaniem z portali społecznościowych. - Rola pola elektromagnetycznego w związku miedzy uzależnieniem od telefonów komórkowych i funkcjonowaniem emocjonalnym a aktywnością fizyczną.
Realizator: Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Termin realizacji: lata 2020-2021
Cel badania: Celem projektu jest poszerzenie stanu wiedzy na temat uzależnień behawioralnych, w szczególności pokazanie roli oddziaływania pól elektromagnetycznych na związek pomiędzy uzależnieniem od telefonów komórkowych i funkcjonowaniem emocjonalnym i aktywnością fizyczną. - "Nadmierne korzystanie z gier internetowych a funkcjonowanie płatów ciemieniowo-czołowych u dzieci i młodzieży w wieku 7-12 lat"
Realizator: Uniwersytet Kazimierza Wielkiego
Termin realizacji: 2021 rok. Raport zostanie udostępniony w terminie późniejszym.
Cel badania: Wykazanie związku wczesnego uzywania mobilnych technologii z aktywnosćią okolicy czołowo-ciemieniowej i zwiazanymi z tymi okolicami funkcjami poznawczymi, porównanie aktywności płatów ciemieniowo-czołowych u osób uzaleznionych od gier i nie uzaleznionych.
W trakcie realizacji pozostają następujące badania:
- Zaburzenia Hazardowe współwystępujące z zaburzeniami związanymi z używaniem substancji psychoaktywnych oraz we współchorobowości z innymi zaburzeniami psychicznymi. Rozpowszechnienie i Standardy Leczenia. Akroim ZHWW 2021-22
Realizator: Instytut Psychiatrii i Neurologii
Termin realizacji: 2021 -2022.
Cel badania: Przedmiotem badania są zjawiska współchorbowości zaburzeń hazardowych i innych zaburzeń psychicznych (F20-F48, F60-68) oraz współwystępowania zaburzeń hazardowych z zaburzeniami związanymi z używaniem substancji psychoaktywnych (F10-19, w wyłączeniem F17 wg ICD-10). Celem projektu jest eksploracja przedmiotu badania pozwalająca na wypracowanie uzasadnionych naukowo rekomendacji do leczenia zaburzeń hazardowych współwystępujących z zaburzeniami związanymi z używaniem substancji psychoaktywnych oraz we współchorobowości z innymi zaburzeniami psychicznymi. - Problematyczne korzystanie z portali społecznościowych a poziom osiągnięć
w nauce w kontekście cyberdryfowania: moderacyjna rola wytrwałości i samoskutecznosci
Realizator: Katolicki Uniwersytet Lubelski
Termin realizacji: 2021 -2022.
Cel badania: Celem naukowym projektu jest poszerzenie obecnego stanu wiedzy w zakresie psychologicznych czynników związanych z problematycznym korzystaniem z portali społecznościowych. Główny nacisk projektu położony jest na analizę zależności pomiędzy problematyczny korzystaniem z portali społecznościowych u poziomem osiągnięć w nauce. Badania rozszerzą istniejącą wiedzę na temat możliwych determinantów tego uzależnienia, uwzględniając przede wszystkim właściwości psychologiczne osoby (wytrwałość, samoskuteczność) oraz związek nadmiernego korzystania z portali z poziomem osiągnięć w nauce. - Związek problematycznego korzystania z telefonów komórkowych i zmęczenia. Rola społecznego jet lagu, kontaktów społecznych i czasu przed ekranem. Badania dzienniczkowe
Realizator: Katolicki Uniwersytet Lubelski
Termin realizacji: 2021 -2022.
Cel badania: Projekt ma na celu dostarczenie wiedzy na temat wpływu uzależnień behawioralnych na zmęczenie, a także roli czynników związanych z rytmami biologicznymi, relacji społecznych i czasu przed ekranem w tej relacji. Wyniki badania pomogą w opracowaniu programów profilaktycznych, ukierunkowanych na przeciwdziałanie problematycznemu korzystaniu z telefonów. - Analiza wpływu aprobaty społecznej na neuronalne korelaty empatii u osób problematycznie korzystających z portali społecznościowych. Badania potencjałów wywołanych ERP
Realizator: Katolicki Uniwersytet Lubelski
Termin realizacji: 2021 -2022.
Cel badania: Celem projektu jest pogłębienie stanu wiedzy w zakresie neuronalnych korelatów związanych z uzależnieniem od portali społecznościowych. Oczekuje się, że projekt przyczyni się do odpowiedzi na pytania dotyczące funkcjonowania społeczno-emocjonalnego osób przejawiających specyficzne uzależnienie od Internetu związane z portalami społecznymi w kontekście empatii i aprobaty społecznej. Będzie również stanowił istotny wkład w poznanie obszarów deficytowych, które mogą wymagać podjęcia działań korekcyjnych. - Wczesne nieadaptacyjne schematy, tryby schematów oraz wymiary osobowości nieprawidłowej jako predyktory trajektorii rozwoju problematycznego korzystania z gier komputerowych oraz portali społecznościowych – badania podłużne
Realizator: Katolicki Uniwersytet Lubelski
Termin realizacji: 2021 -2022.
Cel badania: Celem projektu jest pogłębienie stanu wiedzy w zakresie czynników związanych z problematycznym korzystaniem z gier komputerowych oraz portali społecznościowych, w szczególności znaczenia wczesnych nieadaptacyjnych schematów, trybów tych schematów oraz wymiarów osobowości nieprawidłowej jako predyktorów zmiany tych problematycznych zachowań w czasie. - Diagnoza czynników ryzyka i czynników chroniących liderów środowisk młodzieżowych (na przykładzie Środowiska Młodzieżowych Rad przy JST) oraz świadomości ich wzorotwórczego wpływu na zachowania rówieśników, w kontekście uzależnień behawioralnych
Realizator: FALOCHRON. Ekspertyzy socjo-psycho-edukacyjne. Terapia i konsultacje. Jacek Kurzępa
Termin realizacji: 2021 -2022.
Cel badania: Przedłożony projekt jest skoncentrowany na analizie przyczynowo-skutkowej tego co dzieje się w zakresie zachowań i postaw i występowania uzależnień behawioralnych u młodzieżowych liderów skupionych w szczególnych strukturach jakimi są środowiska radnych młodzieżowych przy różnych jednostkach samorządów. - Brzdąc w sieci 2.0- używanie urządzeń mobilnych przez dzieci w wieku 4-6 lat a wybrane funkcje poznawcze
Realizator: Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej
Termin realizacji: 2022.
Cel badania: Celem projektu jest weryfikacja związku pomiędzy korzystaniem z urządzeń mobilnych przez dzieci w wieku 4-6 lat a wybranymi wskaźnikami ich funkcjonowania poznawczego (umiejętnością hamowani i niewerbalną pamięcią). - Przegląd i analiza narzędzi badawczych służących do pomiaru stopnia zagrożenia uzależnieniem od czynności
Realizator: Fundacja Badań Społecznych
Termin realizacji: 2022
Cel badania: Celem projektu jest usystematyzowanie wiedzy na temat narzędzi do oceny nasilenia wskaźników nadużywania czynności, które powstały lub zostały zaadaptowane do polskich warunków kulturowych ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych oraz ocena tych narzędzi pod względem psychometrycznych właściwości pomiaru i użyteczności w praktyce profilaktycznej i terapeutycznej. - Prawo wobec hazardu – przegląd literatury i regulacji prawnych w wybranych krajach świata
Realizator: Instytut Psychiatrii i Neurologii
Termin realizacji: 2022.
Cel badania: Celem badania będzie identyfikacja skutecznych rozwiązań prawnych regulujących dostępność do gier hazardowych prowadzonych tradycyjnie i online oraz dobrych praktyk w obszarze odpowiedzialnej gry. Do badania wybrano kraje, które mają doświadczenie z wprowadzaniem skutecznych regulacji prawnych w obszarze ograniczania dostępności do gier hazardowych oraz takie, które wprowadziły niewystarczające rozwiązania. Dzięki temu będzie można zidentyfikować przykłady dobrych i złych praktyk w obszarze implementacji przepisów hazardowych. - Kontrolowane granie w gry hazardowe – ocena wiedzy i postaw profesjonalistów i pacjentów. Rekomendacje dla poszerzenia oferty terapeutycznej
Realizator: Instytut Psychiatrii i Neurologii
Termin realizacji: 2022 -2023.
Cel badania: Celem badania jest diagnoza wiedzy profesjonalistów i pacjentów na temat programów ograniczania grania w gry hazardowe, a także gotowość do wdrożenia takich programów wśród profesjonalistów, a wśród pacjentów do skorzystania z nich. - Wpływ praktyki uważności na związek między czasem spędzanym przed ekranem a satysfakcją codzienna. Moderująca rola problematycznego korzystania z telefonów i wysokiej wrażliwości.
Realizator: Katolicki Uniwersytet Lubelski
Termin realizacji: 2022 -2023.
Cel badania: Głównym celem jest poszerzenie stanu wiedzy w zakresie uzależnień behawioralnych w tym w szczególności pokazanie wpływu treningu uważności na związek miedzy czasem spędzonym przed ekranem i codzienną satysfakcją oraz moderującej roli problematycznego korzystania z telefonów, wysokiej wrażliwości i uważności. - Poziom odczuwanego stresu i zaangażowanie graczy w grę jako mediatory relacji między samokontrolą, motywacją do grania a trajektorią rozwoju problematycznego korzystania z gier komputerowych- badania pilotażowe.
Realizator: Katolicki Uniwersytet Lubelski
Termin realizacji: 2022 -2023.
Cel badania: Głównym celem jest poszerzenie stanu wiedzy w zakresie czynników związanych z problematycznym korzystaniem z gier komputerowych a w szczególności znaczenia odczuwanego stresu i wielowymiarowego zaangażowania graczy w grę jako mediatorów relacji miedzy samokontrolą, motywacją do grania a problematycznym korzystaniem z gier komputerowych. Badanie ma na celu usystematyzowanie i pogłębienie wiedzy w zakresie rozwoju uzależnienia od gier komputerowych a także zrozumienie mechanizmów rozwoju tego zachowania problematycznego, co przełożyć się może na tworzenie efektywnych programów profilaktycznych, korekcyjnych i psychoterapeutycznych dla osób problemowo korzystających z mediów, a w szczególności gier komputerowych. - Nadużywanie mediów elektronicznych przez dzieci i młodzież-badanie rozpowszechnienia problemu, jego determinantów i nowej interwencji profilaktycznej redukującej skalę problemu
Realizator: Fundacja Badań Społecznych
Termin realizacji: 2022 -2023.
Cel badania: Celem głównym projektu jest usprawnienie procesów wczesnej profilaktyki nadużywania e-mediów przez dzieci i młodzież oraz przyczynienie się do skutecznego zmniejszenia skali zjawiska poprzez zaprojektowanie i walidację nowej interwencji profilaktycznej opartej na oddziaływaniach behawioralno-poznawczych, redukującej ryzyko nadużywania e-mediów wśród uczniów szkół podstawowych. - Problematyczne korzystanie ze smartfona jako mediator pomiędzy phubbingiem rodziców a poczuciem samotności i funkcjonowaniem emocjonalnych, Badania dzienniczkowe adolescentów.
Realizator: Katolicki Uniwersytet Lubelski
Termin realizacji: 2022 -2023.
Cel badania: Celem naukowym projektu jest poszerzenie obecnego stanu wiedzy w zakresie psychologicznych czynników związanych z problematycznym korzystaniem ze smartfonów. Badania rozszerzą wiedzę na temat możliwych determinantów tego uzależnienia, uwzględniając przede wszystkim kontekst społeczny młodej osoby, czyli sposób korzystania z telefonu przez rodziców oraz jego wpływ a funkcjonowanie psychiczne adolescentów. - E-VAL- Ewaluacja oddziaływań terapeutycznych problemowego korzystania z nowych technologii cyfrowych.
Realizator: Akademia Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej
Termin realizacji: 2022 -2023.
Cel badania: Przedmiotem projektu są badania ewaluacyjne pilotażowego programu oddziaływań terapeutycznych skierowanych do dzieci i młodzieży problemowo korzystających z nowych technologii cyfrowych oraz do ich rodzin, w tym ocena efektywności różnych programów oddziaływań terapeutycznych skierowanych do dzieci i młodzieży problemowo korzystających z nowych technologii cyfrowych oraz ich rodzin oraz ocena sposobu organizacji opieki nad adresatami w ramach różnych modeli oddziaływań terapeutycznych.