Badania zakończone:
-
Realizator: Instytut Psychoprofilaktyki i Psychoterapii Stowarzyszenie NatanaelumTermin realizacji: 2011 rokCel badania: W ramach projektu o charakterze ogólnopolskim opracowany został raport zawierający wykaz placówek świadczących pomoc osobom z uzależnieniami behawioralnymi.
-
Realizator:Fundacja Centrum Badania Opinii SpołecznejTermin realizacji: 2011-2012Cel badania: Oszacowanie rozpowszechniania rożnych form hazardu i innych uzależnień behawioralnych w populacji ogólnopolskiej oraz zidentyfikowanie czynników chroniących i czynników ryzyka tych uzależnień.
-
Realizator: Uniwersytet Ekonomiczny w KatowicachTermin realizacji: 2012 rokCel badania: Zebranie i analiza dostępnej literatury w zakresie estymacji wielkości skutków społecznych i finansowych uzależnienia od hazardu.
-
Realizator: Uniwersytet Ekonomiczny w KatowicachTermin realizacji: 2012-2013Cel badania: skonstrowanie narzędzia do oceny wielkości niektórych skutków i kosztów uzależnień od hazardu i jego walidacja.
-
Realizator: Instytut Psychiatrii i NeurologiiTermin realizacji: 2012 rokCel badania: Analiza literatury ze wskazaniem metod badawczych w zakresie rozpowszechniania i identyfikacji czynników ryzyka uzależnień behawioralnych, podsumowanie podstaw teoretycznych uzależnień behawioralnych, wskazanie naukowo potwierdzonych tzw. najlepszych praktyk w zakresie profilaktyki i leczenia uzależnień behawioralnych, wnioski i rekomendacje wynikające z przeprowadzonego projektu.
- "Opracowanie i walidacja narzędzi do screeningu i diagnozy uzależnienia od Internetu"
Realizator: Instytut Psychiatrii i Neurologii
Termin realizacji: 2012-2013
Cel badania: Adaptacja zagranicznych kwestionariuszy służących diagnozie uzależnienia od Internetu i opracowanie polskich wersji narzędzi diagnostycznych. - "Hazard wśród młodzieży – konstrukcja i walidacja narzędzi diagnostycznych i przesiewowych"
Realizator: Uniwersytet Kazimierza Wielkiego
Termin realizacji: 2012-2013
Cel badania: Adaptacja kulturowa wybranych narzędzi do screeningu i diagnozy patologicznego hazardu wśród młodzieży szkolnej oraz ich walidacja. - "Opracowanie baterii metod służących do oceny ryzyka zaburzeń związanych z hazardem".
Realizator: Instytut Psychoprofilaktyki i Psychoterapii, Stowarzyszenie NATANAELUM
Termin realizacji: 2013-2014
Cel badania: Opracowanie baterii wystandaryzowanych metod diagnostycznych służących do oceny ryzyka zaburzeń związanych z graniem hazardowym wśród młodzieży ponadgimnazjalnej. -
Realizator: Instytut Farmakologii Polskiej Akademii NaukTermin realizacji: 2013-2014
Cel badania: Wykonanie doświadczeń dotyczących optymalizacji testu instrumentalnego służącego do badania patologicznego hazardu u szczurów laboratoryjnych, zbadanie efektów memantyny antagonisty glutaminianergicznych receptorów NMDA, zbadanie efektów antagonisty metabotropowych receptorów mGluR5, zbadanie efektów agonisty metabotropowych receptorów mGluR2/3, które wykazują efekty hamowania uzależnienia, mogą hamować patologiczny hazard , co wskazywałoby nową drogę farmakoterapii tego uzależnienia. -
Realizator: Uniwersytet Kazimierza WielkiegoTermin realizacji: 2013-2014Cel badania: Ocena zjawiska patologicznego użytkowania portali społecznosciowych przez adolescentów oraz stworzenie charakterystyki psychologicznej adolescenta znajdujacego się w grupie ryzyka uzaleznienia od portali społecznościowych.
-
Termin realizacji: 2013-2014Cel badania: Oszacowanie skali zjawiska zagrożenia e-uzaleznieniami młodzieży szkolnej oraz opracowanie kwestionariusza do jego diagnozy.
-
Realizator: Szkoła Wyższa Psychologii SpołecznejTermin realizacji: 2013-2014Cel badania: pogłebienie wiedzy o psychologicznych mechanizmach hazardu problemowego i patologicznego w ramach modelu impulsywnej regulacji zachowania oraz zasobowego modelu samokontroli.
-
Realizator: Instytut Psychiatrii i Neurologii
Termin realizacji: 2013-2014
Cel badania: Pogłębienie wiedzy na temat czynników ryzyka i czynników chroniacych związanych z angażowaniem się młodzieży w: hazard, nadużywanie internetu, kompulsywne zakupy. - "Identyfikacja markerów neurofizjologicznych oraz neuropsychologicznych u osób z hazardem patologicznym oraz u osób uzależnionych od opioidów"
Realizator: Stowarzyszenie Substytucyjnego Leczenia Uzależnień „MAR”
Termin realizacji: 2014-2015
Cel badania: Znalezienie markerów psychofizjologicznych, neurofizjologicznych, neuropsychologicznych związanych z uzależnieniem w celu poznania mechanizmów dotyczących uzależnień oraz oceny przebiegu leczenia. -
"Konstrukcja i walidacja narzędzia kwestionariuszowego do pomiaru rozpowszechnienia hazardu problemowego i patologicznego (w tym online) wśród adolescentów oraz podręcznika metodycznego do jego stosowania."
Realizator: Instytut Medycyny Pracy prof. dra J. Nofera
Termin realizacji: 2014-2015
Cel badania: konstrukcja i walidacja nowego narzędzia do pomiaru rozpowszechnienia hazardu (w tym on-line) wśród młodzieży w wieku 13-18 lat tj. uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. -
Realizator: Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w BydgoszczyTermin realizacji: 2014-2015Cel badania: Sprawdzenie czy impulsywność oraz skłonność doryzyka w grupie adolescentów są istotnymi predykatorami podejmowania zachowań związanych z hazardem i e-hazardem.
-
"Wpływ biofeedbacku na funkcje psychomotoryczne u osób uzależnionych od hazardu"
Realizator: Stowarzyszenie Substytucyjnego Leczenia Uzależnień „MAR”
Termin realizacji: 2014-2015
Cel badania: Zbadanie wpływu metody Bio-feedback HRV zastosowanej u osób uzależnionych behawioralnie od hazardu patologicznego oraz u osób uzależnionych chemicznie od opioidów. -
"Rozpowszechnienie wybranych uzależnień behawioralnych i ich związek z używaniem substancji psychoaktywnych"
Realizator: Fundacja Centrum Badania Opinii Społecznej
Termin realizacji: 2014-2015
Cel badania: określenie rozpowszechnienia w populacji ogólnopolskiej: różnych form hazardu, innych uzależnień behawioralnych, legalnych i nielegalnych substancji psychoaktywnych oraz określenie zależności pomiędzy używaniem substancji psychoaktywnych a podejmowaniem zachowań problemowych związanych z hazardem oraz innymi uzależnieniami behawioralnymi.
-
"Dostępność leczenia dla problemowych i patologicznych hazardzistów w Warszawie".Termin realizacji: 2014-2015
Realizator: Instytut Psychiatrii i Neurologii
Cel badania: Ocena dostepnosći leczenia dla problemowych i patologicznych hazardzistów w Warszawie.
-
Realizator: Katolicki Uniwersytet Lubelski
Termin realizacji: 2015
Cel badania: Poznanie czynników ryzyka nadmiernego angażowania się młodzieży w wieku 16-19 lat w używanie Internetu. -
Realizator: Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
Termin realizacji: 2015-2016
Cel badania: Charakterystyka zjawiska hazardu i patologicznego używania Internetu oraz próba oszacowania odsetka młodzieży w wieku 13-19 lat wykazującej symptomy badanych nałogów behawioralnych. - "Percepcja bodźców mownych i muzycznych z zaburzoną strukturą syntaktyczną u osób uzależnionych od hazardu."
Realizator: Stowarzyszenie Substytucyjnego Leczenia Uzależnień „MAR”
Termin realizacji: 2015-2016
Cel badania: Ocena czy osoby uzależnione mają odmienną od osób zdrowych odpowiedź fizjologiczną na bodźce mowne i muzyczne z zaburzoną syntaktyką. -
Realizator: Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Termin realizacji: 2015-2016
Cel badania: Ocena wiedzy, postaw i zagrożeń związanych z używaniem nowoczesnych mediów oraz hazardu u niewidomych i słabowidzących gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych uczęszczających do placówek specjalnych.
-
"Współwystępowanie uzaleznienia od hazardu z uzależnieniami od alkoholu i innych substancji psychoaktywnych - społeczne predyktory zjawiska, potrzeby pacjentów i możliwość ich zaspokojenia w ramach lecznictwa"".
Realizator: Instytut Psychiatrii i Neurologii
Termin realizacji: 2015-2016
Cel badania: Diagnoza zagadnienia współwystępowania hazardu z uzaleznieniem od alkoholu i narkotyków, w tym m.in. analiza wpływu jednego uzaleznienia na wsytąpienie drugiego, identyfikacja momentów przełomowych w życiu mogących przyczynić się do powstawania uzależnienia. -
Realizator: Instytut Psychiatrii i Neurologii
Termin realizacji: 2015-2016
Cel badania: Pogłebienie wiedzy w zakresie zagdanień zagadnień kluczowych z perspektywy planowania i wdrażania skutecznych strategii/ programów profilaktyki zaburzeń behawioralnych. Przedmiotem badania były mechanizmy i czynniki zwiększające ryzyko powstawania i rozwoju problemów behawioralnych u młodzieży, a także czynniki chroniące przed rozwojem tych problemów.
-
Realizator: Katolicki Uniwersytet Lubelski
Termin realizacji: 2015-2016
Cel badania: Poszukiwanie psychospołecznych uwarunkowań ryzyka uzaleznienia od seksu internetowego wśród studentów. -
Realizator: Katolicki Uniwersytet Lubelski
Termin realizacji: 2015-2016
Cel badania: Pogłębienie stanu wiedzy w zakresie psychospołecznych czynników zwiazanych z uzaleznieniem od Internetu i uzaleznieniem od gier komputerowych a w szczególności z funkcjonowanie poznawczym a także sprawdzenie czy deficyty w zakresie kontroli poznawczej mają charakter uogólniony czy występują jedynie w kontakcjie z internetem czy grami. -
Realizator: Instytut Psychiatrii i Neurologii
Termin realizacji: 2015-2016
Cel badania: Poznanie skali zjawiska problemowego i patologicznego hazardu wśród klientów schronisk i noclegowni dla osób bezdomnych w Warszawie oraz poznanie ich potrzeb. - "Adaptacja narzędzi do pomiaru stopnia zagrożenia problemowym korzystaniem z komputera/ internetu i graniem w gry online"
Realizator: Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej
Termin realizacji: 2015-2016
Cel badania: Adaptacja trzech kwestionariuszy służących do pomiaru problemowego użytkowania Internetu i grania w gry on-line a także ocena motywacji do grania. - "Hazard w życiu seniorów".
Realizator: Katolicki Uniwersytet Lubelski
Termin realizacji: 2016-2017
Cel badania: Badanie umożliwi poznanie w jaki sposób przebiega rozwój aktywności hazardowej wśród osób starszych a także jakie czynniki są powiązane z rozwojem problemowego/ patologicznego grania hazardowego u osób starszych w Polsce. Badania realizaowane we wspópracy międzynarodowej, brały w nim również udział populacje seniorów uprawiających hazard z Francji.
- "Hazard problemowy i patologiczny wśród osób odbywających karę pozbawienia wolności - diagnoza sytuacji oraz specyfika zjawiska".
Realizator: Katolicki Uniwersytet Lubelski
Termin realizacji: 2016-2017
Cel badania: Oszacowanie nasilenia zjawiska problemowego i patologicznego grania hazardowego wśród osób skazanych, jako przyczyny pośredniej lub bezpośredniej popełniania czynów karalnych oraz współwystępowania tych zjawisk wraz z uzaleznieniami chemicznymi. -
"Adaptacja i walidacja czterech testów przesiewowych zaburzeń hazardowych – badania pilotażowe."
Realizator: Instytut Psychiatrii i Neurologii
Termin realizacji: 2016
Cel badania: Zaadaptowanie do warunków polskich czterech testów przesiewowych i instrukcji ich stosowania (The South Oaks Gambling Screen, Lie/Bet Questionnaire; Canadian Problem Gambling Index, Early Intervention Gambling HealthTest). -
"Adaptacja i walidacja narzędzia do pomiaru stopnia zagrożenia problematycznym używaniem telefonu komórkowego przez młodzież"
Realizator: Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa im. W. Korfantego
Termin realizacji: 2016
Cel badania: Narzędzie przesiewowe o potwierdzonej wartości psychometrycznej – polska adaptacja skali MPPUS, a także wstępna ocena nadużywania telefonów komórkowych przez młodzież szkolną w skali województwa śląskiego oraz określenie skali zagrożenia młodzieży fonoholizmem. - "Analiza funkcjonowania pamięci roboczej u osób uzaleznionych od Internetu".
Realizator: Katolicki Uniwersytet Lubelski
Termin realizacji: 2016-2017
Cel badania: Pogłębienie stanu wiedzy w zakresie psychospołecznych czynników związanych z uogólnionym uzależnieniem od Internetu, a w szczególności z funkcjonowaniem pamięci roboczej. Wyniki przyczynią się do odpowiedzi na pytania dotyczące funkcjonowania poznawczego osób uzależnionych od Internetu w kontekście pamięci roboczej. W szczególności do wskazania obszarów deficytowych, które mogą wymagać podjęcia działań korekcyjnych w obszarze terapii osób korzystających w sposób patologiczny z sieci. Ponadto badania mogą przyczynić się do wyjaśnienia odmiennych rezultatów w dotychczasowych i wskazania nowych obszarów do naukowej eksploracji. - "Funkcjonowanie emocjonalne a uzależnienie od Facebooka oraz jego zwiazki ze zdrowiem psychicznym".
Realizator: Katolicki Uniwersytet Lubelski
Termin realizacji: 2016-2017
Cel badania: Pokazanie problemu uzależnienia od portali społecznościowych wśród osób młodych w Polsce z uwzględnieniem związków z problemami psychologicznymi.
- "Neuronalne korealty uzależnienia od portali społecznosćiowych w zakresie kontroli poznawczej".
Realizator: Katolicki Uniwersytet Lubelski
Termin realizacji: 2016-2017
Cel badania: Pogłębienie wiedzy w zakresie psychospołecznych czynników związanych z uzależnieniem od portali społecznościowych na przykładzie FB, w szczególności związanych z neuronalnymi korelatami tego nałogu w kontekście funkcjonowania kontroli poznawczej.
- "Proces terapeutyczny i jego stymulatory w doświadczeniach osób uzależnionych od hazardu".
Realizator: Uniwersytet Warmińsko-Mazurski
Termin realizacji: 2016-2017
Cel badania: Wskazanie stymulatorów procesu terapeutycznego, ze szczególnym uwzględnieniem znaczenia roli struktury grupy terapeutycznej w procesie leczenia hazardzistów w świetle doświadczeń badanych osób. - "Zmiana struktury pacjentów leczonych w Ośrodkach Leczenia Uzależnień w latach 2008 -2017 - w odniesieniu do uzależnień behawioralnych - implikacje demograficzne, diagnostyczne, kliniczne i terapeutyczne".
Realizator: Konsorcjum: Śląski Uniwersytet Medyczny i Śląska Fundacja Błękitny Krzyż
Termin realizacji: 2016-2017
Cel badania: Prześledzenie zmian demograficznych, diagnostycznych, klinicznych i terapeutycznych w grupie pacjentów 10 ośrodków leczenia uzależnień dla ustalenia i wytyczenia dalszego rozwoju lecznictwa odwykowego w zakresie programów opieki i terapii patologicznych hazardzistów i osób z innymi uzależnieniami, ich bliskich i rodzin. - "Neuronalne korealaty empatii u osób uzależnionych od portali społecznosciowych".
Realizator: Katolicki Uniwersytet Lubelski
Termin realizacji: 2017 rok
Cel badania: Pogłębienie wiedzy w zakresie psychospołecznych czynników zwiazanych z uzależnieniem od portali społecznościowych w szczególności Facebooka. - "Nastolatki w sieci hazardu. Pogłębiona analiza zjawiska hazardu online z perspektywy grających nastolatków, jako grupy szczególnie narażonej na zagrożenia będące jego skutkiem."
Realizator: Fundacja Centrum Badania Opinii Społecznej
Termin realizacji: 2017 rok
Cel badania: Pogłębienie wiedzy w zakresie przyczyn i uwarunkowań uzależnienia młodzieży od hazardu online oraz analiza tego zjawiska z perspektywy grających nastolatków, jako grupy szczególnie narażonej na zagrożenia będące skutkiem uprawiania gier na pieniądze w internecie. - "Charakterystyka zajawiska ryzykownego i problemowego korzystania z internetu i telefonów komórkowych przez młodzież szkół podstawowych".
Realizator: Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
Termin realizacji: 2017-2018.
Cel badania: Charakterystyka zjawiska ryzykownego i problemowego korzystania uczniów szkół podstawowych z mediów cyfrowych oraz opis zjawiska na podstawie badań ankietowych przeprowadzonych na losowej próbie uczniów szkół podstawowych. - "Wskaźniki skuteczności terapii hazardzistów w oparciu o syntezę metaanalityczną - opracowanie Kwestionariusza Pomiaru Skutecznosći Terapii Hazardzistów (KPST-H)".
Realizator: Uniwersytet Jagielloński
Termin realizacji: 2017 - 2018. Raport udostępniony zostanie w terminie późniejszym.
Cel badania: Próba wydobycia wskaźników skuteczności terapii hazardzistow i określenia w jakim stopniu wyłonione wskaźniki są podatne na oddziaływania terapeutyczne. Celem projektu jest również opracowanie autorskiego narzędzia badawczego – Kwestionariusza Pomiaru Skuteczności Terapii Hazardzistów (KPST-H). - "Zjawisko lifestreamingu jako droga do poszukiwania i konstruowania tożsamości młodych osób. Statusy tożsamościowe i style tożsamości młodych osób a nadmierne korzystanie z sieci społecznosciowych".
Realizator: Uniwersytet Kazimierza Wielkiego
Termin realizacji: 2017-2018
Cel badania: Diagnoza i opis zjawiska lifestreamingu (w tym m.in. opis profili społeczno-demograficznych młodzieży w wieku 16-20 lat nadmiernie korzystających z urządzeń mobilnych, użytkujących zwłaszcza dwie lub większą liczbę sieci społecznościowych) oraz diagnoza statusów i stylów tożsamości badanej młodzieży i analiza związków między nimi a nadmiernym użytkowaniem sieci społecznościowych. - "Czynniki ryzyka uzależnienia od Internetu w okresie adolescencji i wczesne dorosłości z uwzględnieniem różnic płciowych"
Realizator: Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa im. W. Korfantego
Termin realizacji: 2017-2018
Cel badania: Diagnoza i określenie czynników ryzyka uzależnienia od Internetu wśród adolescentów i młodych dorosłych zamieszkujących Kraków i Katowice, na różnych etapach edukacji. W ramach projektu adaptacji poddano narzędzia badawcze: Skali Inicjowania kontaktów kwestionariusz kompetencji interpersonalnych (ICQ) oraz kwestionariusz poczucia samotności (UCLA III). - "Wykluczenie społeczne i samokontrola, a problemowy i patologiczny hazard. Badanie mechanizmów psychologicznych"
Realizator: SWPS Uniwersytet Humanistospołeczny
Termin realizacji: 2017-2018.
Cel badania: Pogłębienie wiedzy o psychologicznych mechanizmach hazardu problemowego i patologicznego, poprzez zbadanie związków między wykluczeniem społecznym i samokontrolą a zaangażowaniem w hazard. - "Poznawcze mechanizmy samokontroli w funkcjonowaniu osób nałogowo korzystających z gier komputerowych oraz portali społecznościowych. Analiza i porównanie z osobami uzależnionymi od substancji psychoaktywnych"
Realizator: Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Termin realizacji: 2017-2018.
Cel badania: Pogłębienie stanu wiedzy w zakresie czynników związanych ze specyficznym uzależnieniem od Internetu. W szczególności w kontekście funkcjonowania poznawczego osób nałogowo korzystających z portali społecznościowych, w szczególności Facebooka, oraz gier komputerowych. - "Zaburzenie korzystania z gier internetowych – charakterystyka i rozpowszechnienie zjawiska oraz jego psychologiczne korelaty wśród uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum na terenie województwa kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego"
Realizator: Uniwersytet Kazimierza Wielkiego
Termin realizacji: 2017-2018.
Cel badania: Walidacja narzędzia IGDS9_SF do badania zaburzenia korzystania z gier internetowych wśród adolescentów w wieku 11-16 lat a także rozpoznanie częstości występowania tego zjawiska wśród młodzieży na terenie woj. kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego. - "Nowe rodzaje uzależnień behawioralnych związanych z używaniem nowoczesnych technologii. Adaptacja i ocena przydatności skali problemowego używania telefonu komórkowego MPPUS-10 (Mobile Phone Problem Use Scale 10) w warunkach polskich"
Realizator: Partnerstwo Warszawski Uniwersytet Medyczny i Polskie Towarzystwo Zapobiegania Narkomanii
Termin realizacji: 2017-2018.
Cel badania: Polska adaptacja i ocena przydatności skali Mobile Phone Problem Use Scale – 10, ocena zjawiska dysfunkcyjnego używania Internetu i telefonu komórkowego oraz monitorowane jego rozpowszechnienia , identyfikacja czynników predysponujących oraz chroniących przed uzależnieniem od nowoczesnych technologii, ocena impulsywności jako czynnika ryzyka problemowego używania Internetu i telefonów komórkowych oraz ocena współwystępowania dysfunkcyjnego używania nowoczesnych technologii z zaburzeniami używania substancji psychoaktywnych - "Funkcjonowanie społeczne i rodzinne a problematyczne korzystanie z portali społecznościowych"
Realizator: Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Termin realizacji: 2018 rok
Cel badania: Pokazanie skali zjawiska uzależnienia od Facebooka oraz jego wpływu na funkcjonowanie rodzinne - "Analiza poznawczego mechanizmu hamowania reakcji u osób problematycznie korzystających z portali społecznościowych"
Realizator: Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Termin realizacji: 2018 rok
Cel badania: Pogłębienie stanu wiedzy w zakresie czynników związanych ze specyficznym uzależnieniem od Internetu. W szczególności w kontekście funkcjonowania poznawczego osób nałogowo korzystających z portali społecznościowych, w szczególności Facebooka - "Hazard problemowy i patologiczny wśród osób odbywających karę pozbawienia wolności – pogłębione badanie jakościowe"
Realizator: Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Termin realizacji: 2018 rok
Cel badania: Pogłębiona analiza zjawiska powiązania grania hazardowego z przestępczością i osadzeniem w jednostce penitencjarnej oraz pogłębienie stanu wiedzy w zakresie hazardu patologicznego, w tym psychospołecznych jego uwarunkowań. - "Przegląd i analiz badań z zakresu problematyki e-uzależnień wśród dzieci i młodzieży w Polsce wraz z wnioskami i rekomendacjami w zakresie profilaktyki e-uzależnień."
Realizator: Fundacja PRAESTERNO
Termin realzacji: 2018 rok.
Cel badania: Celem projektu jest dokonanie przeglądu badań naukowych
i epidemiologicznych z zakresu e-uzależnień w grupie osób badanych dzieci i młodzieży w Polsce. Efektem będzie opracowanie rekomendacji badawczych w ww. tematyce
i opracowanie publikacji zawierającej rekomendacje dla polityki , profilaktyki leczenia uzależnień w zakresie kierunków działań profilaktyki w skali ogólnopolskiej.
- "Badanie wpływu treningu pamięci roboczej na poznawcze i emocjonalne funkcjnowanie osób uzaleznionych od hazardu".
Realizator: Uniwersytet Jagielloński
Termin realizacji: 2017-2019 rok
Cel badania: sprawdzenie czy trening poznawczy skoncentrowany na usprawnieniu pamięci roboczej wpływa na polepszenie funkcjonowania poznawczego oraz na poprawę zdolności do kontroli pobudzenia emocjonalnego osób uzależnionych od hazardu. - "Oszacowanie rozpowszechnienia oraz identyfikacja czynników ryzyka
i czynników chroniących hazardu i innych uzależnień behawioralnych – edycja 2018/2019"
Realizator: Fundacja Centrum Badania Opinii Społecznej
Termin realizacji: 2018-2019 rok
Cel badania: Diagnoza zjawiska nadmiernego / ryzykownego korzystania z mediów społecznościowych o charakterze prywatnym przez młodych dorosłych. Zoperacjonizowanie na podstawie wyników badania jakościowego nowych pytań kwestionariuszowych poświęconych korzystaniu z mediów społecznościowych Uchwycenie zmian jakie zaszły w poziomie rozpowszechnienia różnych form hazardu oraz innych uzależnień behawioralnych na przestrzeni ostatnich lat oraz w zakresie czynników im sprzyjających i chroniących w drodze analizy porównawczej z wynikami uzyskanymi we wcześniejszych edycjach badania. Oszacowanie rzeczywistego wpływu zapisów znowelizowanej tzw. ustawy hazardowej
w 2017 r. na rzeczywistość grających. - "Zaburzenia uprawiania hazardu i problemowe korzystanie z Internetu wśród piłkarzy"
Realizator: Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach
Termin realizacji: 2018-2019 rok
Cel badania: Pogłębienie wiedzy dotyczącej zaburzenia uprawiania hazardu oraz problemowego korzystania z Internetu przez piłkarzy. - "Charakterystyka zjawiska problemowego używania Internetu oraz telefonu komórkowego przez młodzież uczącą się z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim"
Realizator: Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach
Termin realizacji: 2018-2019 rok
Cel badania: Pogłębienie wiedzy dotyczącej problemowego używania Internetu i telefonu komórkowego przez młodzież z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim w wieku 13-20 lat. - "Cechy osobowości, przyszłościowa perspektywa czasowa, odraczanie gratyfikacji i skłonność do ryzyka a uzależnienie od Internetu i Facebooka w kontekście zdrowia fizycznego i psychicznego."
Realizator:Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Termin realizacji: 2018-2019 rok
Cel badania: poszerzenie stanu wiedzy w zakresie psychologicznych czynników związanych z uzależnieniem od Internetu oraz jego specyficznym podtypem, jakim jest uzależnienie od portali społecznościowych na przykładzie Facebooka. - "e-Games. Gry komputerowe i P2W, dane empiryczne, analiza rynku uzależnienia, profile graczy. Badania wielonarodowe"
Realizator:Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Termin realizacji: 2018-2019 rok
Cel badania: Badania wielonarodowe” których celem jest przeprowadzenie wielonarodowych badań eksploracyjnych wśród użytkowników Internetu. - "Diagnoza problemu nadużywania mediów elektronicznych oraz e-uzależnień wśród dzieci i młodzieży"
Realizator: Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę
Termin realizacji: 2018-2019 rok
Cel badania: Celem projektu jest określenie rozpowszechnienia problemu nadużywania mediów elektronicznych oraz problemu e-uzależnień wśród dzieci i młodzieży szkolnej a także diagnoza potrzeb i problemów występujących w danej społeczności szkolnej oraz działań ujętych w programach wychowawczo-profilaktycznych, a także sformułowanie na podstawie prowadzonych badań rekomendacji umożliwiających skuteczne i efektywne realizowanie działań z zakresu różnych poziomów profilaktyki uniwersalnej, selektywnej oraz wskazującej. - "Znaczenie impulsywności oraz wczesnych nieadaptacyjnych schematów jako czynników ryzyka uzależnienia od portali społecznościowych oraz gier komputerowych. Analiza i porównanie z osobami uzależnionymi od narkotyków"
Realizator: Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Termin realizacji: 2018-2019 rok
Cel badania: pogłębienie stanu wiedzy w zakresie czynników związanych z uzależnieniem od portali społecznościowych i gier komputerowych w szczególności znaczenia impulsywności i wczesnych nieadaptacyjnych schematów jako predykatorów uzależnień behawioralnych. - "Związek uważności i samokontroli oraz uzależnienia od telefonów komórkowych moderowany podatnością na nudę i samotnością, a także odczuwanie emocji pozytywnych i negatywnych jako skutek tego uzależnienia. Badania na adolescentach i młodych dorosłych."
Realizator:Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Termin realizacji: 2019 rok
Cel badania: Poszerzenie obecnego stanu wiedzy w zakresie uzależnień behawioralnych,
w szczególności pokazanie determinantów nadmiernego korzystania z telefonów komórkowych. Na podstawie przeglądu literatury główny nacisk położony jest na poznanie powiązań między uzależnieniem od telefonów komórkowych a takimi właściwościami psychologicznymi jak samokontrola i uważność a także podatności na nudę i samotność jako potencjalny moderator tej zależności. Będzie sprawdzany również związek uzależnienia od telefonów komórkowych i odczuwaniem emocji negatywnych i pozytywnych - "Czynniki modyfikujące odpowiedź empatyczną u osób uzależnionych od portali społecznościowych"
Realizator:Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Termin realizacji: 2019-2020. Raport zostanie opublikowany w terminie późniejszym.
Cel badania: Pogłębienie stanu wiedzy w zakresie psychospołecznych czynników związanych z uzależnieniem od portali społecznościowych na przykładzie Facebooka. - "Czynniki ryzyka rozwoju zaburzeń hazardowych wśród graczy w gry komputerowe online i offline (w tym gry typu Pay2Win)"
Realizator: Instytut Psychiatrii i Neurologii
Termin realizacji: 2019-2020.
Cel badania: Celem projektu jest zidentyfikowanie czynników ryzyka przejścia od grania
w gry komputerowe online i offline (w tym gry Pay2Win) do grania w gry hazardowe. - "Lęk dentystyczny jako czynnik ryzyka problematycznego korzystania z Facebooka
i stosowania substancji psychoaktywnych"
Realizator: Uniwersytet Wrocławski
Termin realizacji: 2019 -2020. Raport zostanie opublikowany w terminie późniejszym.
Cel badania: Poszerzenie wiedzy na temat uwarunkowań uzaleznień behawioralnych,
a konkretnie uwarunkowań problematycznego korzystania z Facebooka. Analizie podlegać będzie zależnosć między lękiem dentystycznym a problematycznym korzystaniem z Facebooka. Ponadto, badany będzie również związek między tym lękiem a stosowaniem substancji psychoaktywnych. - "Pomaganie przez klikanie, jako forma regulacji emocji a poczucie wstydu i winy u osób nadmiernie zaangażowanych Facebookiem"
Realizator:Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Termin realizacji: 2019-2020.Raport zostanie opublikowany w terminie późniejszym.
Cel badania: Pogłębienie stanu wiedzy w zakresie uzaleznień behawioralnych. Próba sprawdzenia związków pomiędzy pomaganiem przez klikanie (klikanie ikony "lubię to" jako poparcie akcji charytatywnej) jako formą samoregulacji emocji, poczuciem winy i wstydu oraz problemowym korzystaniem z FB. - "Nadmierne korzystanie z gier internetowych a funkcjonowanie płatów ciemieniowo-czołowych u dzieci i młodzieży w wieku 7-12 lat"
Realizator: Uniwersytet Kazimierza Wielkiego
Termin realizacji: 2019-2020. Raport zostanie opublikowany w terminie późniejszym.
Cel badania: Wykazanie związku wczesnego uzywania mobilnych technologii z aktywnosćią okolicy czołowo-ciemieniowej i zwiazanymi z tymi okolicami funkcjami poznawczymi, porównanie aktywności płatów ciemieniowo-czołowych u osón uzaleznionych od gier i nie uzaleznionych. - "Korzystanie z lootboxów przez Polaków - popularnosć, zagrożenia, regulacje prawne"
Realizator: Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Termin realizacji: 2019-2020.
Cel badania: Eksploracja zjawiska korzystania przez graczy z tzw. lootboxów, oferowanych w grach internetowych typu Pay2Win. Badanie podzielone na cztery obszary: regulacji prawnych w kontekście użytkowania lootboxów w Polsce i na świecie, zachowaniom nałogowym w korzystaniu z lootboxów, korzystaniu z nich w powiązaniu z uprawianiem gier hazardowych i charakterystyce korzystania z lootboxów przez dorosłych Polaków. - "Związek uzależnienia od telefonów komórkowych z funkcjonowaniem społecznym
i zdrowotnym: rola motywacji do korzystania z telefonów komórkowych"
Realizator: Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Termin realizacji: 2019-2020.
Cel badania: Główny akcent badania położono na analizę zalezności pomiędzy funkcjonowaniem społecznym i zdrowotnym a nasileniem uzaleznienia od telefonów komórkowych. Badania zmierzają do rozszerzenia wiedzy na temat możliwych determinantów tego uzaleznienia, uwzględniając przede wszystkim kontekst społeczny osoby oraz związek uzaleznienia ze zdrowiem fizycznym. - "Brzdąc w sieci – zjawisko korzystania z urządzeń mobilnych przez dzieci w wieku 0-6 lat"
Realizator: Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej
Termin realizacji: 2020 rok. Raport zostanie opublikowany w terminie późniejszym.
Cel badania: Celem projektu jest rozpoznanie zjawiska korzystania z urządzeń mobilnych przez dzieci w wieku 0-6 lat i rodziców dzieci w tym wieku, a także zdiagnozowanie zagrożeń związanych z używaniem przez dzieci w wieku przedszkolnym (i ich rodziców) urządzeń mobilnych (w tym wzorów używania).
W trakcie realizacji pozostają następujące badania: - "Zaangażowanie w komputerowe gry akcji a uzależnienie od gier komputerowych: moderująca rola depresji, samotności oraz stylu radzenia sobie ze stresem. Badania porównawcze miedzy kobietami i mężczyznami grającymi w gry komputerowe"
Realizator: Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Termin zakończenia: 2021 rok
Cel badania: Głównym celem projektu jest pogłębienie stanu wiedzy w zakresie czynników związanych z uzależnieniem od gier komputerowych, w szczególności znaczenia zaangażowania w komputerowe gry akcji i czasu poświęcanego na korzystanie z gier jako predyktorów tego typu uzależnienia behawioralnego, przy uwzględnieniu depresji, samotności i tylu radzenia sobie ze stresem jako moderatorów. - "Przekonania o sobie, zachowania zdrowotne a ocena ciała: moderująca rola uzależnienia od Instagrama"
Realizator: Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Termin zakończenia: 2021 rok
Cel badania: Główny cel projektu położony jest na analizę zależności pomiędzy przekonaniami o sobie, zachowaniami zdrowotnymi, nasileniem uzależnienia od Instagrama oraz obrazem ciała. Proponowane badania rozszerzą istniejącą wiedzę na temat możliwych determinantów tego uzależnienia, uwzględniając przede wszystkim właściwości psychologiczne osoby oraz związek uzależnienia z zachowaniami zdrowotnymi. - "Wpływ uzależnienia od portali społecznościowych, interakcji społecznych i radzenia sobie ze stresem na zależność między stresami dnia codziennego a codziennym zadowoleniem. Badania dzienniczkowe."
Realizator: Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Termin zakończenia: 2021 rok
Cel badania: Główny cel projektu jest pokazanie roli interakcji społecznych, radzenia sobie ze stresem i uzależnienia od portali społecznościowych w ziazku między stresorami dnia codziennego i codziennego zadowolenia. W badaniu sprawdzane będzie, jak interakcje społeczne zarówno te online jak i offline, oddziałują na związek między doświadczaniem codziennego stresu i codziennym zadowoleniem, z uwzględnieniem poziomu uzależnienia od portali społecznościowych. - "Identyfikacja biologicznych i społecznych uwarunkowań oraz zagrożeń zdrowotnych u młodych mężczyzn zagrożonych uzależnieniem od Internetu, gier komputerowych i/lub gier online oraz hazardu."
Realizator: Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
Termin zakończenia: 2021 rok
Cel badania: Celem badania jest identyfikacja czynników wpływających na występowanie zachowań ryzykownych w aspekcie korzystania z Internetu, gier komputerowych i/lub gier online w tym hazardu przez Internet, a także analiza skłonności do wykazywania zachowań agresywnych u młodych mężczyzn wykazujących takie zachowanie. - "Związek między samokontrolą, depresją oraz samotnością a problematycznym korzystaniem z gier komputerowych: mediująca rola motywacji do grania. Badania porównawcze między kobietami i mężczyznami grającymi w gry komputerowe"
Realizator: Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Termin zakończenia: 2021 rok
Cel badania: Celem projektu jest pogłębienie stanu wiedzy w zakresie czynników związanych z problematycznym korzystaniem z gier komputerowych, w szczególności znaczenia depresji, samokontroli oraz samotności jako predyktorów tego typu zachowania problemowego. Badanie uwzględnia także motyw grania w gry jako mediatory związku pomiędzy wymienionymi predyktorami a problematycznym korzystaniem z gier. - Wpływ wygranej w grze hazardowej przy współudziale czynników psychoedukacyjnych, na trajektorię zaangażowania w hazard – badania polsko-francuskie
Realizator: Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Termin zakończenia: 2021 rok
Cel badania: Celem badania jest pogłębione rozumienie postrzeganie wygranej przez hazardzistów oraz zrozumienie wpływu wygranych i przegranych na przebieg trajektorii uprawiania hazardu. Dodatkowo poszukiwane będą czynniki psychologiczne i społeczne moderujące wpływ wygranej i przegranych na charakter zaangażowania w hazard, a także próba opracowania modelu przewidywania uzależnienia od hazardu na podstawie doświadczeń wygranych i przegranych, ich postrzegania przez gracza oraz innych czynników współwystępujących. Wpracowane zostaną również rekomendacje dotyczące ograniczenia ryzyka uzależnienia, poprzez wdrażanie rozwiązań przez operatorów gier w zakresie procedur wypłaty wygranych. - Język pomocy w uzależnieniach. Słownik terminologiczny. Akronim JUST 2021
Realizator:Instytut Psychiatrii i Neurologii
Termin zakończenia: 2021 rok
Cel badania: Wymiernym efektem projektu będzie stworzenie słownika terminologicznego, w którym zawarty zostanie zestaw terminów związanych z problematyką uzależnień. - Psychometryczny pomiar zjawiska nadużywania mediów elektronicznych przez dzieci i młodzież
Realizator:Fundacja Badań Społecznych OPEN MINDED GROUP
Termin zakończenia: 2021 rok
Cel badania: Celem projektu jest przyczynienie się do zmniejszenia występowania uzależnień behawioralnych wśród młodych ludzi, poprzez usprawnienie procesów profilaktyki i wczesnego wykrywania symptomów, dzięki stworzeniu zestawu narzędzi do oceny ryzyka występowania problemu nadużywania mediów elektronicznych przez dzieci i młodzież w wieku 0-19+ z terenu całej Polski. - Psychologiczne uwarunkowania cyberprzemocy a problematyczne korzystanie z portali społecznościowych i satysfakcja z rodziny
Realizator: Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Termin zakończenia: 2021 rok
Cel badania: Celem projektu jest pogłębienie stanu wiedzy w zakresie psychologicznych czynników związanych z cyberprzemocą oraz problematycznym korzystaniem z portali społecznościowych. - Rola pola elektromagnetycznego w związku miedzy uzależnieniem od telefonów komórkowych i funkcjonowaniem emocjonalnym a aktywnością fizyczną.
Realizator: Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Termin zakończenia: 2021 rok
Cel badania: Celem projektu jest poszerzenie stanu wiedzy na temat uzależnień behawioralnych, w szczególności pokazanie roli oddziaływania pól elektromagnetycznych na związek pomiędzy uzależnieniem od telefonów komórkowych i funkcjonowaniem emocjonalnym i aktywnością fizyczną.