Strona z portalu

  Krajowe Biuro Do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii / Publikacje / Newsletter / Newsletter 1 (16) 2014 / Polskie wystąpienie na sesji CND
Zaloguj
Zaloguj
Szukaj
Szukaj
Którekolwiek ze słówWszystkie słowa
Telefony Zaufania
Narkomania
800 199 990
czynny codziennie
w godz. 16-21
Uzależnienia behawioralne
801 889 880
czynny codziennie
w godz. 17-22
Polskie wystąpienie na sesji CND
W dniach 13-21 marca 2014 roku odbyła się w Wiedniu 57 Sesja Komisji Środków Odurzających (CND). Obrady rozpoczęły się od dwudniowego Segmentu Wysokiego Szczebla (HLS).

Polskiej delegacji przewodniczył Dyrektor Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii, Piotr Jabłoński. Jego wystąpienie podczas obrad HLS zostało zauważone przez wielu sprawozdawców i reprezentantów krajów realizujących na co dzień, progresywną i racjonalną politykę narkotykową. Piotr Jabłoński m.in: podkreślił, że  „Za mało wagi przywiązuje się do zgodności stosowania prawa narkotykowego z zasadami ochrony praw człowieka i wpływu takich działań na postrzeganie podstawowych praw człowieka”. Dyrektor Biura przywołał listę naruszeń, wg Human Rights Watch, która obejmuje  m.in.: ,,odmowę dostępu do programów redukcji szkód (wymiana igieł i strzykawek, terapia substytucyjna), nieprawidłowości w sferze leczenia i terapii, stosowanie przymusu pod przykrywką leczenia lub więzienia, zamiast leczenia oraz karę śmierci za przestępstwa narkotykowe”.

W innej części wystąpienia przewodniczący polskiej delegacji zwrócił uwagę na konieczność opierania się w większym zakresie na raportach Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), ponieważ jej osiągnięcia i respekt, jakim się cieszy, pozwalają na wyznaczanie nowych standardów w polityce zdrowotnej.

Warto dodać, że wypracowanie polskiego stanowiska na sesję CND, po raz pierwszy zostało poprzedzone spotkaniem z organizacjami pozarządowymi, które miały okazję wyrazić opinie na temat najważniejszych kwestii znajdujących się w zakresie zainteresowania Komisji Środków Odurzających. W komentarzach, po wystąpieniu Piotra Jabłońskiego, organizacje pozarządowe z zadowoleniem zauważały, że w polskim wystąpieniu  mocno wybrzmiały zarówno prawa osób używających narkotyków, nadużywających środków odurzających, jak i osób uzależnionych.

Na antypodach stanowiska wyrażonego przez polską delegację lokują się słowa i opinie przedstawicieli takich krajów, jak Iran czy Malezja, którzy wyrazili pogląd, że kara śmierci może być skutecznym narzędziem w działaniach na rzecz ograniczania popytu i podaży na narkotyki, a międzynarodowe konwencje nie zabraniają tego typu praktyk.

Na forum ONZ od lat zaznacza się wyraźna różnica zdań pomiędzy państwami w sprawie skutecznej polityki narkotykowej. Idea drastycznych sankcji karnych wciąż znajduje zwolenników, szczególnie w krajach Bliskiego Wschodu. Na drugim końcu kontinuum lokują się takie kraje jak Urugwaj, Czechy, Holandia czy Portugalia, które są pionierami we wdrażaniu nowych rozwiązań prawnych, tym samym skłaniając rządy i opinię publiczną wielu krajów do refleksji nad dylematami współczesnej polityki narkotykowej.

Pełne wystąpienie Dyrektora Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii

http://www.cndblog.org/2014/03/government-of-poland-statement.html

Autor: Bukowska, Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii, boguslawa.bukowska@kbpn.gov.pl

Strona: 1 
CINN
Kalendarium
O narkotykach i narkomanii
Projekt Transition Facility PL2006/018-180.05.04
"Wsparcie regionalnych i lokalnych społeczności
w przeciwdziałaniu narkomanii na poziomie lokalnym
- kontynuacja"
© Krajowe Biuro Do Spraw
Przeciwdziałania Narkomanii