Polskiej delegacji przewodniczył Dyrektor Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii, Piotr Jabłoński. Jego wystąpienie podczas obrad HLS zostało zauważone przez wielu sprawozdawców i reprezentantów krajów realizujących na co dzień, progresywną i racjonalną politykę narkotykową. Piotr Jabłoński m.in: podkreślił, że „Za mało wagi przywiązuje się do zgodności stosowania prawa narkotykowego z zasadami ochrony praw człowieka i wpływu takich działań na postrzeganie podstawowych praw człowieka”. Dyrektor Biura przywołał listę naruszeń, wg Human Rights Watch, która obejmuje m.in.: ,,odmowę dostępu do programów redukcji szkód (wymiana igieł i strzykawek, terapia substytucyjna), nieprawidłowości w sferze leczenia i terapii, stosowanie przymusu pod przykrywką leczenia lub więzienia, zamiast leczenia oraz karę śmierci za przestępstwa narkotykowe”.
W innej części wystąpienia przewodniczący polskiej delegacji zwrócił uwagę na konieczność opierania się w większym zakresie na raportach Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), ponieważ jej osiągnięcia i respekt, jakim się cieszy, pozwalają na wyznaczanie nowych standardów w polityce zdrowotnej.
Warto dodać, że wypracowanie polskiego stanowiska na sesję CND, po raz pierwszy zostało poprzedzone spotkaniem z organizacjami pozarządowymi, które miały okazję wyrazić opinie na temat najważniejszych kwestii znajdujących się w zakresie zainteresowania Komisji Środków Odurzających. W komentarzach, po wystąpieniu Piotra Jabłońskiego, organizacje pozarządowe z zadowoleniem zauważały, że w polskim wystąpieniu mocno wybrzmiały zarówno prawa osób używających narkotyków, nadużywających środków odurzających, jak i osób uzależnionych.
Na antypodach stanowiska wyrażonego przez polską delegację lokują się słowa i opinie przedstawicieli takich krajów, jak Iran czy Malezja, którzy wyrazili pogląd, że kara śmierci może być skutecznym narzędziem w działaniach na rzecz ograniczania popytu i podaży na narkotyki, a międzynarodowe konwencje nie zabraniają tego typu praktyk.
Na forum ONZ od lat zaznacza się wyraźna różnica zdań pomiędzy państwami w sprawie skutecznej polityki narkotykowej. Idea drastycznych sankcji karnych wciąż znajduje zwolenników, szczególnie w krajach Bliskiego Wschodu. Na drugim końcu kontinuum lokują się takie kraje jak Urugwaj, Czechy, Holandia czy Portugalia, które są pionierami we wdrażaniu nowych rozwiązań prawnych, tym samym skłaniając rządy i opinię publiczną wielu krajów do refleksji nad dylematami współczesnej polityki narkotykowej.
Pełne wystąpienie Dyrektora Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii
http://www.cndblog.org/2014/03/government-of-poland-statement.html
Autor: Bukowska, Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii, boguslawa.bukowska@kbpn.gov.pl