Wzmocnienie europejskiego systemu monitorowania nowych substancji psychoaktywnych, dokonanie przeglądu dotychczas podjętych w Europie działań oraz wymiana doświadczeń to cele konferencji organizowanej we wrześniu br. przez Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii we współpracy z Węgierskim Focal Point oraz Europejskim Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii. Planowana wrześniowa konferencja to kolejne ważne wydarzenie zaplanowane na 2013 r. dotyczące zjawiska nowych środków odurzających.
W marcu br. Europejskie Centrum Monitorowania Problemu Narkotyków i Narkomanii w Lizbonie zorganizowało spotkanie, którego celem było opracowanie metodologii badań ilościowych dotyczących rozpowszechnienia używania nowych środków odurzających. Przedstawiciel polskiego Focal Pointa zaprezentował nasze doświadczenia w prowadzeniu tego typu badań. Przypomnijmy, że począwszy od roku 2009 Polska jako jedyny kraj w Europie podejmowała kilkukrotne próby oszacowania rozmiarów zjawiska za pomocą metod ilościowych.
Problematyka nowych środków odurzających w sposób nierozerwalny wiąże się z Internetem - ważnym kanałem ich reklamowania i dystrybucji. W kwietniu tego roku rozpoczął się projekt, ukierunkowany na monitorowanie Internetu pod kątem proponowanych i sprzedawanych nowych substancji psychoaktywnych: I-Trend. Liderem projektu jest francuski Focal Point (OFDT), który w konsorcjum z kilkoma państwami (w tym z Polską), otrzymał środki z Komisji Europejskiej w ramach programu „Drug Prevention and Information”. W ramach projektu zbierane będą także informacje pozwalające na przygotowanie charakterystyki użytkowników nowych substancji psychoaktywnych oraz stworzenie listy najbardziej popularnych „dopalaczy” tzw. TOP-10. W projekcie uczestniczy m.in. Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej z Warszawy, która odpowiedzialna jest za komponent dotyczący badań on-line.
Udział w spotkaniu G8, w ramach którego zorganizowano panel ekspertów poświęcony nowym substancjom psychoaktywnym, to kolejne ważne wydarzenie w którym uczestniczyła Polska. Przedstawiciele Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii oraz Komendy Głównej Policji zaprezentowali polskie doświadczenia obejmujące zmiany przepisów prawnych, działania Inspekcji Sanitarnej oraz działania informacyjno – edukacyjne. Należy podkreślić, iż na spotkanie poza państwami będącymi członkami G8 została zaproszona tylko Polska, Irlandia oraz Szwecja.
Artur Malczewski, artur.malczewski@kbpn.gov.pl