Strona z portalu

  Krajowe Biuro Do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii / Publikacje / Newsletter / Newsletter 1 (10) 2013 / Sativex - lek z marihuany
Zaloguj
Zaloguj
Szukaj
Szukaj
Którekolwiek ze słówWszystkie słowa
Telefony Zaufania
Narkomania
800 199 990
czynny codziennie
w godz. 16-21
Uzależnienia behawioralne
801 889 880
czynny codziennie
w godz. 17-22
Sativex - lek z marihuany
W grudniu 2012 roku Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych wydał decyzję o dopuszczeniu do obrotu produktu leczniczego Sativex, zawierającego Delta-9-tetrahydrocannabinolum oraz Cannabidiolum.

Sativex, produkowany przez firmę GW Pharma Ltd z Wielkiej Brytanii, jest pierwszym lekiem tego typu dopuszczonym do obrotu w Polsce. Będzie on stosowany w celu łagodzenia umiarkowanych oraz ciężkich objawów spastyczności u pacjentów cierpiących na stwardnienie rozsiane, u których stosowanie innych leków okazało się nieskuteczne.

Podobnie jak inne leki zawierające środki odurzające lub substancje psychotropowe, Sativex będzie wydawany z przepisu lekarza na tzw. różową receptę (Rpw.), inaczej zwaną receptą z wtórnikiem. Są one używane w przypadku leków, co do których zachodzi prawdopodobieństwo niewłaściwego stosowania, prowadzącego do nadużywania, uzależnienia lub stosowania w nielegalnych celach. Recepty takie wymagane są w przypadku przepisania przez lekarza np. morfiny czy fentanylu i stanowią druki ścisłego zarachowania.

Skuteczność Sativexu, który ma postać aerozolu, została potwierdzona przez badania kliniczne. Jest on dopuszczony do obrotu w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Niemczech, Danii, Czechach, Szwecji, Nowej Zelandii oraz Kanadzie. Przeciwwskazania do jego stosowania to: schorzenia psychiczne stwierdzone u pacjenta lub w najbliższej rodzinie, nadwrażliwość na kannabinoidy oraz karmienie piersią w przypadku kobiet.

Zastosowanie Sativexu w celach leczniczych pokazuje, że substancje psychoaktywne mogą być wykorzystywane do celów terapeutycznych. Pod warunkiem jednak bezspornego udowodnienia ich skuteczności w terapii.

 

Autor: Michał Kidawa, michal.kidawa@kbpn.gov.pl

Strona: 1 
CINN
Kalendarium
O narkotykach i narkomanii
Projekt Transition Facility PL2006/018-180.05.04
"Wsparcie regionalnych i lokalnych społeczności
w przeciwdziałaniu narkomanii na poziomie lokalnym
- kontynuacja"
© Krajowe Biuro Do Spraw
Przeciwdziałania Narkomanii