Strona z portalu

  Krajowe Biuro Do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii / Publikacje / Newsletter / Newsletter 1 (01) 2011 / Nagroda dla filmu KBPN
Zaloguj
Zaloguj
Szukaj
Szukaj
Którekolwiek ze słówWszystkie słowa
Telefony Zaufania
Narkomania
800 199 990
czynny codziennie
w godz. 16-21
Uzależnienia behawioralne
801 889 880
czynny codziennie
w godz. 17-22
Nagroda dla filmu planujpowrot.pl
„Brałeś? Nie jedź! Po alkoholu i narkotykach rozum wysiada!” Spot kampanii Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii z 2010 r. zdobył nagrodę w plebiscycie na najlepszą reklamę SPOTERS AWARDS.

Plebiscyt organizowany jest przez MTV Networks Polska i dom mediowy AtMedia, przy współpracy Interaktywnego Instytutu Badań Rynkowych, a głosują w nim widzowie programów VIVA i MTV Polska. Ta prestiżowa nagroda przyznawana jest przez młodzież, czyli grupę docelową kampanii, dlatego jest ona podwójnie cenna, stanowi bowiem pozytywną odpowiedź młodych ludzi na kierowany do nich przekaz.

Spot Krajowego Biura konkurował z wieloma innymi reklamami społecznymi w kategorii Ważna sprawa. Pozostałe kategorie konkursowe to: Cuda techniki, Drogeria, Pięć smaków, Rozmaitości i W zasięgu, w których wygrały takie topowe na rynku marki jak Heyah, czy Samsung. W sumie nadesłano 140 filmów, na które widzowie oddali 16 tysięcy głosów.

Zobacz nagrodzony w konkursie spot

To już druga edycja kampanii „Brałeś? Nie jedź!”

Nadrzędnym celem kampanii adresowanej zarówno do kierowców jak i ich pasażerów było uświadomienie negatywnego wpływu substancji psychoaktywnych na zdolność prowadzenia pojazdu.

Powszechnie znany jest wpływ alkoholu na kierowców i niebezpieczeństwa związane z prowadzeniem po pijanemu, co wiąże się z coraz częstszym napiętnowaniem przez opinię społeczną tego typu zachowań. W przypadku narkotyków, ich negatywne działanie na kierowcę wydaje się młodym ludziom mniej oczywiste, a często wręcz kojarzą oni narkotyki z pozytywnymi skutkami: według przeprowadzonych przed uruchomieniem kampanii wyników badań, duża część młodzieży uznała narkotyki za poprawiające zdolności kierowcy.

I - nie "tylko"

Pierwsza edycja kampanii nastawiona była na uzmysłowienie zagrożeń wynikających z wpływu na kierowcę substancji psychoaktywnych, niezależnie czy byłby to alkohol, czy narkotyk. W obu przypadkach skutki mogą być tak samo tragiczne, co obrazują m.in. krótkie filmy przedstawiające tragiczne sytuacje po wypadkach, w których kierowcy stwierdzają, że przecież "tylko brali". Część radiowa z kolei przedstawiała konsekwencje od strony osób, które ucierpiały przez kierowców prowadzących po narkotykach.

Pierwsza edycja także zyskała uznanie ekspertów, m.in. na scenie międzynarodowej. Kampania zdobyła nagrodę Impact, przyznawaną przez amerykańską League of Communications Professionals za najlepszy program komunikacji społecznej, a w Europie, za sprawą Grupy Pompidou, przetłumaczono i emitowano w sześciu językach spot telewizyjny kampanii

Zobacz transkrypcje na YOUTUBE .

Warto nadmienić, że spoty z roku 2009 także znalazły się w czołówce i były nominowane do nagrody w poprzedniej edycji konkursu Spoters.

II - bezpiecznie z humorem

Motywem przewodnim drugiej edycji jest hasło „A ty jak wracasz do domu?”. Nacisk położono tu na wcześniejsze przemyślenie i zaplanowanie powrotu z imprezy. Na kampanię złożyły się spoty telewizyjne oraz radiowe w humorystycznej i zaskakującej konwencji, którym towarzyszyła akcja prasowa, z kadrem filmu jako rozpoznawczym motywem graficznym.

Spoty telewizyjne koncentrują się na momencie wyjścia z imprezy, w którym może zapaść decyzja powrotu do domu samochodem. Widzimy młodych ludzi opuszczających klub i podchodzących do samochodu, którzy jednak nie wsiadają do niego - zamiast tego następuje niespodziewane, nieco absurdalne rozwiązanie kwestii powrotu do domu w bezpieczny sposób.

Obok kampanii medialnej, ważnym elementem drugiej edycji była aktywizacja odbiorców wokół akcji społecznościowych. Uruchomiono stronę internetową www.planujpowrot.pl, na której, oprócz informacji na temat idei kampanii, można było pobrać materiały multimedialne, m.in.  spoty telewizyjne i radiowe, a także wziąć udział w konkursie na "wlepkę" do hasła kampanii.

linki:

www.planujpowrot.pl

www.rozumwysiada.pl



Strona: 1 
CINN
Kalendarium
O narkotykach i narkomanii
Projekt Transition Facility PL2006/018-180.05.04
"Wsparcie regionalnych i lokalnych społeczności
w przeciwdziałaniu narkomanii na poziomie lokalnym
- kontynuacja"
© Krajowe Biuro Do Spraw
Przeciwdziałania Narkomanii