Problem narkotyków i narkomanii jest silnie zróżnicowany terytorialnie, wyniki ogólnopolskich analiz nie oddają precyzyjnie sytuacji w regionach, dlatego istnieje potrzeba prowadzenia monitorigu na poziomie województw. W jego ramach zbierane są dane epidemiologiczne dla poszczególnych regionów oraz informacje o towarzyszących im kontekstach społecznym, ekonomicznym i kulturowym.
W 2005 r. do Ustawy o przeciwdziałaniu nrakomanii została wpisana instytucja Eksperta Wojewódzkiego, który kieruje realizacją tych zadań, a także koordynuje gromadzenie informacji na temat wypełniania Krajowego Programu Przeciwdziałania Narkomanii przez gminy.
Do zadań Sieci Ekspertów należy ponadto organizacja szkoleń i konferencji poświęconych tematyce narkotykowej i profilaktyce, oraz opracowywanie corocznych raportów wojewódzkich. Prezentowane są w nich wyniki badań, najważniejsze problemy oraz działania podejmowane w odpowiedzi na zdiagnozowane problemy. Umożliwiają też porównanie sytuacji województw oraz opracowanie rekomendacji i wzorcowych rozwiązań.
Raporty powstają, przy współpracy z Centrum Informacji o Narkotykach i Narkomanii KBPN (CINN). Należy ono do europejskiej sieci tzw. centrów monitorujących (ang. National Focal Point), które według wystandaryzowanych przez EMCDDA metod zbierają i analizują dane dotyczące problemu narkotyków na poziomie krajowym, które następnie zbierane są w Europejskim Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (EMCDDA) i stanowią podstawę rocznych raportów EMCDDA.
Pod koniec maja odbyła się coroczna, dwudziesta już Konferencja Ekspertów w Poznaniu. Jej przedmiotem była m.in. analiza sytuacji narkotykowej w Polsce, jak również ocena realizacji Krajowego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2005 -2010. Wnioski z dyskusji zostaną przedstawione w raporcie z ewaluacji.
Najbliższa konferencja Ekspertów Wojewódzkich odbędzie w październiku w województwie lubelskim.