Strona z portalu

  Krajowe Biuro Do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii / Publikacje / Newsletter / Newsletter 2 (17) 2014 / Miasto wciąga
Zaloguj
Zaloguj
Szukaj
Szukaj
Którekolwiek ze słówWszystkie słowa
Telefony Zaufania
Narkomania
801 199 990
czynny codziennie
w godz. 16-21
Uzależnienia behawioralne
801 889 880
czynny codziennie
w godz. 17-22
Miasto wciąga
MIASTO WCIĄGA jest akcją społeczną adresowaną do osób używających narkotyków, realizowaną przez Fundację Inspiratornia. Działania odbywają się we współpracy z wybranymi klubami muzycznymi i klubokawiarniami w Łodzi i w Warszawie.

Akcja składa się z dwóch elementów: kampanii informacyjnej, którą są ulotki umieszczane w toaletach (na ścianach lub lustrach). Rolą ulotek jest wciągnięcie adresata do zabawy – stąd zabieg techniczny: napis na ulotce, którą ilustruje jedynie duży czarny symbol dłoni, prowokuje pytaniem „Palisz jointy? To przyłóż rękę”. Adresat nie wie co się stanie po dotknięciu ulotki, stąd wykorzystując jego uwagę i zaciekawienie zwiększa się szansa na przekazanie mu informacji profilaktycznych. Farba, którą użyto do ulotek jest bowiem termoaktywna. Stąd pod wpływem ciepła dłoni odbiorcy, pojawiają się   dane nt. programu terapeutycznego ,,Candis” adresowanego do tych osób, które używają przetworów konopi. Ulotki są przyklejone do ścian w formie bloczków po 10 kartek, każdy może jedną z takich kartek oderwać i zabrać ze sobą. Autorem projektu jest Robert Poryzała, architekt i grafik współpracujący z agencjami reklamowymi i organizacjami pozarządowymi.

Nierozłącznie związane z działaniami Fundacji w akcji MIASTO WCIĄGA są dyżury w wybranych klubach i klubokawiarniach poświęcone profilaktyce i edukacji, przeznaczone dla osób używających narkotyków. Rozmawiamy z użytkownikami o możliwości wzięcia udziału w programach profilaktycznych, takich jak  FreD goes net, czy Candis. W czasie dyżurów w klubach  udzielamy także porad prawnych online oraz przekazujemy informacje na temat polskiego prawa narkotykowego  – mówi Maja Ruszpel z Fundacji Inspiratornia.

Drugim celem akcji informacyjnej jest  wzbudzenie świadomości obywatelskiej – na ile każdy z nas kupując, nawet sporadycznie, jointa, kokainę, heroinę – przykłada rękę do rozwoju narkobiznesu. Stąd druga ulotka, która działa w podobny sposób (jest aktywna na ciepło dłoni), informuje o tym, że dochody roczne mafii narkotykowej na świecie przekraczają 300 miliardów dolarów. Na koniec pojawia się prowokacyjne pytanie: „Czy naprawdę chcesz przykładać do tego rękę?”.

Akcja finansowana jest przez Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii.

https://www.facebook.com/pages/Miasto-Wci%C4%85ga/145862148906950?ref=hl

Strona: 1 
CINN
Kalendarium
O narkotykach i narkomanii
Projekt Transition Facility PL2006/018-180.05.04
"Wsparcie regionalnych i lokalnych społeczności
w przeciwdziałaniu narkomanii na poziomie lokalnym
- kontynuacja"
© Krajowe Biuro Do Spraw
Przeciwdziałania Narkomanii