Strona z portalu

  Krajowe Biuro Do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii / Publikacje / Newsletter / Newsletter 1 (10) 2013 / Oświadczenie Komisji ds. Etyki
Zaloguj
Zaloguj
Szukaj
Szukaj
Którekolwiek ze słówWszystkie słowa
Telefony Zaufania
Narkomania
800 199 990
czynny codziennie
w godz. 16-21
Uzależnienia behawioralne
801 889 880
czynny codziennie
w godz. 17-22
Oświadczenie Komisji ds. Etyki
Oświadczenie Komisji ds. Etyki przy Krajowym Biurze ds. Przeciwdziałania Narkomanii z dnia 25 lutego 2013 r. w sprawie prośby Biura Rzecznika Praw Osób Uzależnionych o przedstawienie opinii dotyczącej stosowania „przez niektórych terapeutów, lekarzy, pracowników placówek pomocowych praktyki, polegającej na zalecaniu rodzicom wyrzucenie z domu, niepodejmującego leczenia dziecka z problemem narkotykowym”.

Komisja ds. Etyki stoi na stanowisku, że proponowanie przez terapeutów uzależnień, poszukującym pomocy rodzicom, zaleceń w postaci  „wyrzucenia dziecka z domu”, narusza zasadę poszanowania godności, podmiotowości i autonomii  pacjenta, a  także szereg  innych szczegółowych zasad Kodeksu Etyki Terapeuty Uzależnień.

Proponowanie tego typu zaleceń:

  • jest sprzeczne z obowiązującymi standardami terapii uzależnień – i stawia pytanie o zakres kompetencji zawodowych terapeuty, a także o ich poziom i jakość,
  • nie znajduje potwierdzenia w badaniach  naukowych,
  • narusza zasadę kierowania się dobrem pacjenta,
  • prowadzi w wielu wypadkach do naruszenia przepisów obowiązującego prawa, zwłaszcza w przypadku pacjentów małoletnich.

Rodzice mają prawo do zadbania o bezpieczeństwo swoje i innych członków rodziny. Mają też możliwość skorzystania z psychoterapii, by pomóc sobie i  dziecku.  Terapeuta uzależnień nie może jednak zwalniać rodziców z odpowiedzialności za podejmowane decyzje i zalecać stosowania tak ryzykownych rozwiązań, jakim jest „wyrzucenie dziecka z domu”.

Zgodnie z obowiązującymi standardami terapii uzależnień, terapeuta nie udziela pacjentowi jednoznacznych rad i wskazówek, a jedynie wspomaga go w procesie podejmowania własnych, autonomicznych decyzji. Terapeuta powinien kierować się w swojej pracy bezstronnością, neutralnością i obiektywizmem.

Komisja ds. Etyki apeluje do środowiska terapeutów uzależnień o przestrzeganie zasad etyki zawodowej i  przypomina, że zgodnie z Kodeksem Etyki Terapeuty Uzależnień:

  • Terapeuta uzależnień unika nadmiernej ingerencji w prywatność pacjenta i dba o jego psychiczne bezpieczeństwo (Zasady szczegółowe, punkt 11).
  • Terapeuta uzależnień w procesie terapii nie narzuca pacjentowi swoich ocen moralnych, osobistych poglądów i postaw, uwzględnia jego system wartości i prawo do podejmowania własnych decyzji (Zasady szczegółowe, punkt 12).
  • Terapeuta uzależnień nie stosuje wobec pacjentów żadnych form przemocy i nie wykorzystuje przewagi wynikającej z pozycji i zależności (Zasady szczegółowe, punkt 9).
  • Terapeuta uzależnień udziela świadczeń zgodnie z obowiązującymi standardami, mając na uwadze posiadane kompetencje i umiejętności zawodowe, i nie podejmuje zadań przekraczających jego możliwości (Zasady ogólne, punkt 2).
  • Terapeuta uzależnień we wszystkich działaniach terapeutycznych, naukowych i dydaktycznych przestrzega przepisów powszechnie obowiązującego w Polsce prawa, ze szczególnym uwzględnieniem ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, a także ustawy o ochronie danych osobowych (Zasady szczegółowe, punkt 2).

 

Podpisano: Komisja ds. Etyki

Więcej o Komisji ds. Etyki przeczytają Państwo tutaj.

Strona: 1 
CINN
Kalendarium
O narkotykach i narkomanii
Projekt Transition Facility PL2006/018-180.05.04
"Wsparcie regionalnych i lokalnych społeczności
w przeciwdziałaniu narkomanii na poziomie lokalnym
- kontynuacja"
© Krajowe Biuro Do Spraw
Przeciwdziałania Narkomanii